Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

18. března 2012 Tipy na výlety

Oblasti: | Komentáře: 1 | 1 559 x přečteno

Na kole okolo Farského lesa

V předjaří je ještě na delší cyklovýlety brzy ale nic nebrání chystat itineráře na dobu pozdější a při nich se pro budoucí výpravu nadchnout. Být chomutovákem nebo rekreantem přes léto v Chomutově ubytovaným, určitě by mě zlákal objezd Farského lesa s výstupem na Jelení horu.

Trasu lze absolvovat i jako rodinný výlet a podle věku a zdatnosti dětí ji započít už v Chomutově nebo si zdolávání převýšení k Farskému lesu odpustit a vyjet na trati Chomutov – Vejprty do zastávky Výsluní vlakem a odtamtud objet Farský les víceméně po vrstevnici.. Nicméně při volbě vlaku se připravíme o průjezd Bezručovým údolím což je jeden z nejkrásnějších kusů přírody, které máme v Chomutově přímo u nosu a které nabízí možnost sem tam zastavit a tou nádherou se kochat.

K přípravě výletu je nezbytné trochu nastudovat mapu, okružní cesta kolem Farského lesa je sice značena jako turistická stezka modrou, červenou a částečně taky žádnou barvou a pokud z ní budeme chtít odbočit k Jelení hoře musíme vědět kde. Jet okolo a nenavštívit Jelení horu je něco jako jít na vepřové hody a jíst tam jen suchý chleba. Nejenom že do vrcholové knihy můžeme barvitě popsat kterou stěnou jsme na ní vylezli a co nás při tom všechno potkalo ale především bychom se připravili o jeden z nejkrásnějších výhledů, které Krušnohorské kopce nabízí.

Jelení hora je tak trochu evergreenem Martinových stránek ale je tomu tak právem. Celá oblast Farského lesa je hodně opuštěná, potkáte jen několik turistů nebo lesních dělníků, možná žádné. Je nutné být také připraven na to, že po celé trase není, pokud nezabrzdíme už u 1.Mlýna, nezajedeme na Šebestián nebo do Výsluní, žádná hospoda nebo stánek, jsme tedy odkázáni na vlastní zásoby. Odměnou nám je ale klid a samota, které se nám jinde jen tak nepodaří dosáhnout.

Pokud dokážeme trefit alespoň trochu příznivé počasí, tento výlet nemůže zklamat.

Okružní cesta okolo Farského lesa je tvořena úzkými účelovými lesnickými asfaltovými nebo šotolinovými cestami. Jezdí se po nich velmi dobře.

  Pokud opustíte okružní cestu po nějaké další cestě, nejspíš se vám stane tohle.

 Ve Farském lese probíhá v současné době mohutné nahrazování nouzových dřevin (bříza, pichlavý smrk), které zde byly vysázeny v osmdesátých letech minulého století, hospodářskými dřevinami. Všude je možno vidět připravené plochy na sázení. Tady byly ponechány nějaké břízy na zástin ale trochu je zohýbala zimní námraza.

 

Pokud zvolíte první etapu výletu vlakem, tady musíte vystoupit.

 Na Výsluňském nádraží to vypadá jako by bylo všechno nachystáno pro konečné zúčtování s místními upíry ale jsou to jen kůly na budování oplocenek pro čerstvě vysazené sazenice mladých stromků.

Tak co? Dáme závod?

Přeji příjemný, ničím nepokažený výlet.

Napsal a a nafotil Vladimír Štastný  http://vladimirstastny.blog.idnes.cz/

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2023 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz