Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

08. listopadu 2008 Hrady, stavby

Oblasti: | Komentáře: zatím žádný | 1 828 x přečteno

Zámek Augustusburg

Vzdušnou čarou 35km Augustusburgod Hory Augustusburg Sv. Šebestiána se nachází Augustusburg . Již z daleka viditelný zámek Augustusburg je označován jako „Koruna“ Krušných hor. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších renesančních staveb Německa. Zámek se rozkládá na kopci s názvem Schellenberg, 516 m n.m. Zvenčí na nás působí svou monumentálností a čistotou architektury.

Hlavním stavitelem byl lipský starosta Hieronymus Lotter, kterému trvalo pouhé 4 roky na výstavbu celého areálu.

V době napoleonských válek (1813 až 1815) sídlil na zámku vojenský lazaret. R. 1831 kupuje zámek stát, interiéry jsou upraveny na byty, jsou zde zřízeny sklady pro úřad správy a obvodní soud. Již r. 1925 je v sále knížat otevřeno muzeum Krušných hor, ale r. 1933 musí ustoupit zřízení školy pro členy národní. soc. strany.Téhož roku je na zámku totálně nasazeno 120 lidí. Fašisté v r. 1945 okolo celého zámku rozmisťují trhaviny, ale po nečekaném příjezdu příslušníků Rudé armády prchají ze zámku. Tak může být opět v r. 1951 na zámku otevřeno muzeum a r. 1953 obnovena činnost mládežnické ubytovny. V r. 1962 jsou dokončeny rozsáhlé restaurační práce, na které r. 1991 navazují další sanační práce.

Zámek stojící na porfyrovém návrší je pravidelná renesanční stavba se 4 nárožními, hranolovými „věžemi“ převyšujícími štíhlá, boční spojovací křídla. Uzavřené vnitřní nádvoří dostalo tím tvar (půdorys) řeckého kříže. I přes svou velikost působí stavba kompaktním dojmem. Všechny věže mají svá jména a tak můžeme určit k čemu v minulosti byly využívány. Velmi zajímavou stavbou je budova se studnou hlubokou neuvěřitelných 130,6 m a rumpálem.

V dnešní době je v zámku umístěno museum kočárů a saní. Sbírka čítá cca 20 kusů z posledních tří století. Dále je zde museum motorismu se sbírkou 170 ks dvoustopých vozidel z více jak 100-leté historie motorismu. Celkový počet instalovaných vozidel však dosahuje 450 kusů a řadí se tak v Evropě k nejrozsáhlejším sbírkám. V muzeu lovu nalezneme dále podrobný popis o ptácích Krušných hor. Ve vitrínách spatříme cca 120 vypreparovaných ptáků a savců. V centru výstavy ve II.patře leží „Venušin sál“. Zde jest kompletně zachovaná původní malba místnosti, která je jediná svého druhu ze 16. st. na celém německy mluvícím území.

Z rozhledny, na kterou se dostaneme zdoláním 130 schodů, je překrásný pohled na krajinu Krušných hor.

Domovskou stránku zámku objevíme zde

Čerpáno z www.aspida.cz

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2024 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz