Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

05. ledna 2009 Hrady, stavby

Oblast: None | Komentáře: zatím žádný | 1 361 x přečteno

Kriebstein – nejkrásnější rytířský hrad Saska

I když je to trochu z ruky,Kriebstein neb je vzdálen z Kalku vzdušnou čarou 54km , bylo by škoda se o něm nezmínit . Lze o něm tvrdit, že je nejhezčím rytířským hradem celého Saska.V jeho 600-leté historii se za sebou zde vystřídalo neuvěřitelných 30 majitelů. První písemná zmínka o hradě pochází z r. 1384.
Posledním majitelem z celé plejády majitelů se stala v r. 1825 rodina von Arnim, jedna z větví rozsáhlého rodu von Planitz, jímž patřil hrad až do konce II.. sv. války v r. 1945.Již v r. 1930 byly části hradu Kriebstein otevřeny k prohlídkám pro veřejnost. Pozoruhodné je, že hrad byl rodinou Arnim stále pečlivě udržován v dobrém stavu. Uskutečnila se nákladná restaurace kaple bez státních příspěvků.

V r. 1945 byl hrad podle někdejší pozemkové reformy zabaven. Od r. 1949 je hrad veřejnosti přístupný, v jeho vnitřních prostorách bylo zřízeno muzeum. Od té doby se také započalo s jeho opravami a zařadil se tím mezi nejmalebněji položené hradní dispozice v Německu.
V lednu 1993 se dostal do vlastnictví Svobodné země Sasko.

Hrad patří do velké skupiny skalních hradů, tzv. typ Ostrožní hrad – to znamená, že dispozice se nalézá na krajním výběžku skály. Tato strmá skalní ostrožna je ze tří stran ve velkém oblouku obtékána říčkou Zschopau. Z jediné přístupové strany je od okolí oddělen uměle prohloubeným šíjovým příkopem. Dle současné typologie se jedná o kombinaci hradu s věží jako hlavní obytnou stavbou a tzv. Obytnou zástavbou podél nepravidelné oválné obvodové hradby.

Prohlídka hradu nabízí k prohlédnutí portrétní obrazy, gotické haly, rytířský sál, honební pokoj, pokladnici a významný křídlový oltář Sv. Alexia z r. 1520.

Domovskou stránku hradu objevíme zde .

Čerpáno z www.aspida.cz

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2023 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz