Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

10. listopadu 2011   Charakteristika Krušných hor  

Oblasti: | Komentáře: 1 | 2 134 x přečteno

Nejčistší hory v Čechách?

Jsou to překvapivě i Krušné hory.

Zajímavé výsledky přinesl dosud nejrozsáhlejší průzkum znečištění českých hor exhalacemi, jenž provedla Česká geologická služba.

Ač je to zajímavé výzkum platilo Norsko a stál 40 milionů korun  .

Krušné a Jizerské hory, které vždy platily za nejpostiženější a v 70. letech v nich umíraly celé hektary lesů, nyní patří  k nejčistším v republice.

Nejhůř na tom jsou naopak Beskydy a Jeseníky.

V uplynulých dvou letech šplhali geologové do nejvyšších a nejodlehlejších zákoutí hřebenů hor a instalovali tam lapače vzorků námraz. Analýza výsledků přináší dobrou zprávu: znečištění českých hor se výrazně snížilo. Jsou v nejlepší kondici za posledních 20 let.

Poněkud překvapivě vysoké znečištění moravskoslezských hor vědci přičítají zplodinám z polských továren.

„Z námrazy jsme schopni poznat, z jakého směru vítr znečištění donesl. Proto umíme s největší mírou pravděpodobnosti říct, že látky zjištěné v Beskydech a Jeseníkách skutečně do hor vanou přes hranice s Polskem,“  říká vedoucí výzkumného týmu Martin Novák.
U  některých látek je to desetinásobné snížení, u jiných až stonásobné. Vůbec nejméně škodlivin ze zplodin bylo  naměřeno v Krušných a Jizerských horách.

Filtry na komínech německých továren jsou také podle Nováka důvodem toho, proč jsou Krušné a Jizerské hory, kam dřív vítr zanášel zplodiny z východního Německa, nyní nejčistšími horami v republice.

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímatJedna odpověd na článek “Nejčistší hory v Čechách?”


  1. Vladimír Šťastný
    11. listopadu 2011
    7.13

    Ano to je pravda. Navíc průzkum kvality lesních porostů v KH potvrdil, že krušnohorské lesy jsou ve vůbec nejlepší kondici ze všech hor, které v ČR máme. Nic z toho ale nebrání tvůrcům dokumentů EIA (větrných farem), označovat dál Krušné hory jako „black triangle“, území, které je naprosto zničené a v podstatě mu nelze už žádným záměrem ublížit. Když to v EIA opakovaně čtu, vždycky se mi otvírá kudla v kapse. Ti lidé tvrdí něco, co už 15 let neplatí. Taky v drtivé většině nejsou odsud a nespíš v hodnocené lokalitě ani v životě nebyli.

Odpovědi


× 8 = 32
© 2009 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít.