Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

06. srpna 2012   Údolí  

Oblasti: | Komentáře: 1 | 5 192 x přečteno

Vodní mlýnky u Jáchymova aneb „Údolí mlýnků“

V údolí Jáchymovského potoka, zhruba 500 metrů za hotelem Radium Palace objevíme „Údolí mlýnků“.

První mlýnky se začaly v tomto údolí objevovat krátce po vzniku lázní, kdy návštěvníci  začali vytvářet své mlýnky, tedy již před sto lety.

Vedl je k tomu jejich lázeňský život a pokud mlýnek klapal a plnil svou funkci, všechny hříchy byly odpuštěny. To je jedna z pověstí.

Podle další z  pověsti si staví mlýnky milenecké páry, aby jim to prostě klapalo.

Ale je tu i další varianta. Kdysi, za dávných dob, šel okolo Jáchymovského potoka mladík, který na břehu uslyšel naříkat vodnické dítě, jež nebylo k utišení. Rozhodl se, že se je pokusí uchlácholit. Aby ho zabavil, vyrobil mu vodní mlýnek. Pravidelné klapání děťátko uspalo a jeho matka věnovala za odměnu onomu jinochovi říční perlu. Od té doby se prý na Jáchymovském potoce mlýnky objevují.  V současné době jsou mlýnky ozdobou Jáchymovského potoka a najdeme jich zde několik desítek.

Každoročně se u příležitosti zahájení lázeňské sezóny koná tzv. otvírání mlýnků.

Cesta k mlýnkům je možná i na kole, cesta je příjemná a i uprostřed léta, kdy potok  nebývá až tak vydatný, vydávají některé mlýnky svůj typický klapavý zvuk.

 

Mlýnky

Mlýnky

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímatJedna odpověd na článek “Vodní mlýnky u Jáchymova aneb „Údolí mlýnků“”


  1. Václav
    12. dubna 2017
    20.45

    Údolí mlýnků jsme navštívili v dubnu 2017 ….. škoda – poměrně dobrý nápad a tradice se změnila v odpadní stoku plnou zbytků plastových hraček, koleček, drátů, změti desek a doslova skladiště plastového „bordelu“, včetně spousty metrových plastových trubek…. Údolí se tak stává doslova ostudou města Jáchymova. Pokud to tam má k něčemu vypadat, je nutné zakázat přidávání hraček z umělých hmot a plastů – při první větší vodě plavou až dolů do údolí, válí se všude kolem a je to přímo úděsná – a smutná podívaná…. W.

Odpovědi


3 + 3 =
© 2009 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít.