Krušné hory  Krušnohorsky myslet, žít a snít

14. května 2010   Naučné stezky  

Oblasti: | Komentáře: 2 | 2 365 x přečteno

Naučná stezka Ježíškova cesta

Na konci článku je jeden smutný dovětek, který dokáže pokazit pohled na opravdu hezký výlet.


Naučná stezka plná pohádkových postav a atrakcí pro děti i dospělé.

Lokalita
Krušné hory

Mapa
KČT č. 4 Krušné hory – Karlovarsko (Porolaví, Jáchymovsko, Klínovec)

Zřizovatel NS
Město Boží Dar, Boží Dar č.p. 1, 362 62 Boží Dar
Tel: 353 590 782, E-mail: bozidar@bozidar.eu; www.bozidar.cz;
www.jeziskovacesta.cz

Značení
Bez značení, trasu doplňují kreslené směrové tabulky s pohádkovými motivy, které
však orientaci spíše komplikují a návštěvníka matou (stav k 9.5.2009).

Nutná mapa a konzultace v Infocentru.

Začátek
Infocentrum Boží Dar

Zastávky
č. 1 Královna Větruše s houpačkou Kládovkou a pružinovou houpačkou Koník (Královna Větruše vládne všem větrům, průvanům, vánkům i vichřicím…; úkol: Kterou houbu nesmíš jíst…?)

č. 2 Netopýrek pírek s pružinovou houpačkou Koník a houpačkou Kačenka (Netopírek Pírek hlídá sny dětí…; úkol: Najdi obydlí pro tato zvířátka…).

č. 3 Hvězdulka s přelézačkou hrbek a závěsnou houpačkou Trojnožka (Hvězdulky pomáhají připravovat dárky pro hodné děti…; úkol: Co žije v českém rybníce ?).

č. 4 Ťápula s Šikulkovou kladinou a přeskakovacími tyčemi (Ťápula je moc šikovný na všechny práce, co vezme do ruky, s tím umí pracovat…; úkol: Kdo tady byl, přiřaď stopy ke zvířátkům).

č. 5 Fukačo s lanovkou poletucha (Fukačo je docela hodný, jen trochu rošťák…; úkol: Vyber ozdoby na vánoční stromeček).

č. 6 Sníčci ( ..Když se děti zavrtají do postýlek, přiletí k nim s náručí plnou snů…)

č. 7 Nimbusek a Kumulusík s kolotočem Čamrda (Oba jsou tak trochu popletení sluhové zlého mraku Mrakora…)

č. 8 Skákoš se skluzavkou Sešupka (Skákoš je skřítek dost zlobivý, ale dost chytrý, aby dokázal vymyslet nějakou lumpárnu…).

č. 9 Netopýrek Pírek s prolézačkou Paraván (Netopýrek Pírek je Ježíškův nejbliží spolupracovník, protože hlídá děti a jejich sny…).

č. 10 Mrakor (Mrakor je opravdu zlý živel… plete ježíškovi adresy, schovává dárky…; úkol: Hledej rozdíly na obrázcích

č. 11 Pořádníček s prolézačkou Mučírna (Skřítek Pořádníček je pilný v uklízení Ježíškovy dílny plné dárků… úkol: Co nepatří do lesa…?).

č. 12 Poštístko (Poštovní skřítek má plné ruce práce…, úkol: Znáš barvy kolem sebe …?).

č. 13 Ježíšek (Ježíšek je vládcem Ježíškova světa, ale vládcem moudrým a laskavým…; úkol: Které postavičky patří do Ježíškova světa ?).

Konec
Infocentrum Boží Dar

Délka trasy
Malý okruh 5,6 km a velký okruh 12,9 km.

Druh přesunu
Pěší, cyklo, v zimě i na běžkách.

Náročnost terénu
Středně náročný horský terén.

Časová náročnost
Malý okruh 2 – 3 hodiny (pěší, s dětmi).

Velký okruh 4 – 6 hodin (pěší, s dětmi).

Dostupnost
Celoročně

Poznámka
Na trasu se vychází z Infocentra, kde dostanete instrukce a Ježíškův zápisníček, kam si děti zapisují odpovědi na otázky, které najdou na každé zastávce a každá z nich je věnována jedné postavičce z Ježíškova světa. Zároveň se u nich nachází atrakce, na kterých se děti pobaví nebo odpočinou. Za splnění úkolů dostanou děti v Infocentru, kam se po výletě vrátí, drobné dárky.

Děti do 6 let musí být na stezce v doprovodu rodičů (zákonných zástupců).

Potvrzení
1) Kdo rozhání zlé mraky, aby ježíšek mohl pohodlně cestovat ?
2) Kolik Hvězdulek je potřeba k přípravě vánočních dárků ?
3) Kdo může za to, že děti usínají ve škole při vyučování ?

s laskavým svolením autora : Ladislav Zoubek viz http://www.kct.cz/oblastni-deleni/kct-karlovarsky-kraj

V pondělí 17.5.2010 jsme se s dětmi, které zde tráví školu v přírodě, vydali na Ježíškovu cestu. Cesta se nám velice líbila, děti s nadšením plnily úkoly a těšily se na vyhodnocení soutěže. Co nás ale velmi zarazilo, byl přístup zaměstnankyně Informačního centra v Božím Daru (tmavé krátké vlasy, brýle, věk kolem 50 – 60 let). Paní se chovala odměřeně a na děti, které si šly pro razítko a slíbenou odměnu, byla vysloveně nepříjemná.

Děti se bohužel nedočkaly ani očekávaného vyhodnocení odpovědí na soutěžní otázky. I my dospělí jsme se tváří v tvář té unuděné dámě cítili jako „obtížný hmyz“. Celkový kladný zážitek z Ježíškovy cesty nám svým chováním dokonale pokazila. Myslíme si, že je škoda, když se mají návštěvníci na konci cesty setkat s takovou „studenou sprchou“.

My dospělí se s tím vyrovnat dokážeme. Mě osobně to přinutilo poprvé v životě takovýmto způsobem reagovat. Ale co ty děti, které se nemohou proti popsanému jednání bránit ?!!!

S pozdravem
Klára Škurková

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat2 komentáře na článek “Naučná stezka Ježíškova cesta”


 1. Zuzana Cihelková
  10. října 2011
  13.36

  Tuto sobotu 08.10.2011 jsme byli na Ježíškově stezce – s našimi malými ratolestmi 6 a 8 let – nutno podotknout, že kluci stále věří na ježíška:) Cesta se nám velice líbila, i za již mrazivého počasí byli děti velmi spokojeni a s velkým nadšením se blížili vždy k další a další chaloupce. Velmi se také těšili až dorazí k poslední zastávce a poté zamíří do info-centra pro již slíbený malý dáreček. A tam jsem byli opravdu velmi zklamáni z přístupu zaměstnankyně infocentra (pravděpodobně – i když po roce – stejné paní – dle předešlého příspěvku paní Škurkové – krátké vlasy, brýle, věk 50-60 let). K dětem se opravdu chovala velmi odměřeně, na pultík nám hodila dárečky pro děti a ani nepronesla žádné vlídné slovo a šla si hledět své práce. Tomu se opravdu říká studená sprcha – opravdu, už jen kvůli těm dětem se mohla chovat trochu vlídněji. Bylo to velmi smutné zakončení, jinak již krásného a pohádkově zažitého odpoledne.

  S pozdravem Zuzana Cihelková


 2. Anonym
  29. ledna 2013
  11.56

  V sobotu 26.1.2013 jsme sli s detmi Jeziskovu cestu.
  Prislo nam velice nebezpecne jit s detmi,kde jezdi pomerne ve velke rychlosti i bezkari.Do jejich stopy jsme nevstupovali,presto nam srazili dite.Nastesti se nikomu nic vazneho nestalo.Ale vlastne jsme si prali,at uz jsme na konci cesty.Proto v zimni sezone nedoporucuji jit jeziskovu cestu.Az bude vyhrazena pesi cesta pro pesi a bezecka trat pro bezkare.a ke komentari ohledne pani v infocentru.Byla tam pani,nemela srdce na dlani,ale byla slusna.
  Hezky den
  Prazakova Katerina

Odpovědi


5 + 2 =
© 2009 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít.