Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

18. srpna 2013 Řeky, toky, vodopády

Oblasti: | Komentáře: zatím žádný | 450 x přečteno

Prameny Křinice

Říčka Křinice pramení uprostřed lesů mezi Krásnou Lípou a Studánkou asi 300 m severně od silnice spojující obě obce kam nás dovede modré turistické značení.

Původně se nazývalo místo „Divoké prameny“ (Wilde Borne) a dnes se mu říká Tři studánky. Okolí pramenů bylo upraveno a slavnostně zpřístupněno turistům již 20. října 1908. Jsou to vlastně tři prameny, dva menší jsou dnes obezděné s nízkým kovovým zábradlím, nad třetím a nejvydatnějším pramenem stojí dřevěný šestiboký altán s lavičkami, naposledy obnovený v roce 1990.

Křinice protéká přes Krásnou Lípu a za ní postupně se zužujícím údolím pod Krásným Bukem až do Kyjova, za nímž vtéká do romantického kaňonu Kyjovského údolí. Od ústí Bílého potoka v zaniklé osadě Zadní Doubice tvoří v délce asi 8 km státní hranici s Německem.

V horní části tohoto úseku byla v 16. století vybudována umělá nádrž Obere Schleuse, sloužící původně k plavení dřeva a dnes využívaná na německé straně k turistickým plavbám na člunech. V bývalých Zadních Jetřichovicích Křinice asi po 17 km definitivně opouští české území a jako Kirnitzsch protéká dále Saským Švýcarskem až do Bad Schandau, kde ústí do Labe.

prameny Křinice

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2024 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz