Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

03. února 2018   Charakteristika Krušných hor, Zajímavosti  

Oblasti: , | Komentáře: 1 | 525 x přečteno

Krušnohorské lesy

Na přelomu našeho letopočtu se na Krušných horách vyskytoval souvislý prales. Systematické osídlování hor spojené s odlesňováním a zakládáním trvalých osad začíná až ve 12. století. Na území přicházejí na pozvání českých panovníků především prospektoři a kolonisté ze Saska, kteří zakládají rudné doly a rýžoviště. Nejvýznamnější byla těžba rud cínu a stříbra. Do období 14. století jsou datovány zmínky o existenci i vesnice Spindelbach, která se nachází v lesním masivu nedaleko města Výsluní. Ta je v současné době předmětem zájmu archeologů. Podle výrazné koncentrace kovových předmětů a strusky lze předpokládat, že se v těchto místech nacházela i sklárna.

Druhá kolonizační vlna přichází v době vrcholící těžby kovů v 16. století. Původní osady (Přebuz, Horní Blatná, Pernink, Boží Dar,Měděnec, Přísečnice, Hora Svatého Šebestiána, Hora Svaté Kateřiny, Cínovec) získávají statut hornických měst. Jáchymov byl s 18 000 obyvateli nejlidnatějším městem Českého království. V té době se stávají Krušné hory nejobydlenějšími horami Evropy. Bylo kolonizováno i náhorní plato v nadmořské výšce 700-1000 m n. m. s rozvojem hornictví. Kolem poloviny 16. století jsou datovány i první zmínky o existenci městečka Výsluní. Jako horní městečko na přísečnickém panství jsou datovány zmínky z roku 1558 a 1562. Královské horní město Výsluní je uváděno v pramenech z roku 1597.

Původní lesy rychle mizí, dřevo se spotřebovává při důlní činnosti a v milířích při výrobě uhlí pro hutě. „Dřevěné“ uhlí se vyrábí i z rašeliny, produkuje se i popel a smola. Úpadek hornictví nastává během třicetileté války (1618-1648). Důlní činnost v celých Krušných horách utichla s uzavřením posledního středoevropského železnorudného dolu na Měděnci v roce 1994.

Lesnictví náhorní plošiny Krušných hor je v souvislosti s rozvojem dobývání a zpracování rud i přílivem obyvatelstva poznamenáváno potřebou dodávek stavebního i palivového dříví. To vedlo k významnému odlesňování náhorní plošiny Krušných hor.

Ve dvacátém století se s rozvojem energetického a těžebního průmyslu v podhůří Krušných hor zejména v oblasti podkrušnohorské pánve zhoršil zdravotní stav lesních porostů.

V těchto letech se často hovoří o ekologické katastrofě, která postihla náhorní plošinu Krušných hor. Extrémní imisní zátěže způsobily celoplošné odumírání smrkových porostů.

V průběhu 70.-90. let 20. století byla náhorní plošina Krušných hor v centrální části z většiny odtěžena. Na mnoha hektarových holinách byly zakládány porosty náhradních dřevin, zejména z dřevin exotických druhů smrku a borovic. Tyto porosty splnily půdoochrannou a vodoochrannou funkci původních lesních porostů, a proto po zlepšení zdravotních podmínek (zejména snížení obsahu síry v emisích energetických zdrojů) v období konce 20. a počátku 21. století mohou být přeměňovány výsadbami cílových původních dřevin (SM, BK, JD a další).

bývalá osada Spindelbach

milíře

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímatJedna odpověd na článek “Krušnohorské lesy”


  1. Anonym
    14. dubna 2019
    12.06

    Nelíbí se mi že kácení stromů posvěcené naším milovaným státem je úplně v pořádku když si nějací hlavouni řeknou tohle je teď naše a hurá s motorovou pilou kácí hektary lesů který tu jsou mnohem dýl jak oni sami. Kdo jim to dovolil? Vše je jen velký byznys a o nic jiného jim nejde. Na jedný straně chemička a célio (obří skládka co pořád hoří) vlastně i ta chemička jim občas taky hoří nebo bouchne. No a zachvíli přijdeme i o lesy tím pádem o poslední naději na zdraví vzduch. Každý den z Krušných hor jezdí plný náklaďáky stromů který nejsou nakažený nějakou houbou nebo kůrovcem. Jsou to úplně zdraví stromy. Takže musím jen brečet nad chamtivostí lidí co řídí náš stát a vše si ospravedlní nějakou smyšlenou hystorkou. Jednou se tu všichni udusíme ať chudej a poctivej tak i chamtivec s balíkem peněz.

Odpovědi


5 × = 15
© 2009 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít.