Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

03. září 2008   Přírodní parky  

Oblasti: | Komentáře: 1 | 1 707 x přečteno

Přírodní park Údolí Prunéřovského údolí

Západně od Chomutova ,podél Prunéřovského potoka se táhne v dáli je Hasištejnvodopád

krásné stejnojmenné údolí. Mezi přírodní parky bylo Údolí Prunéřovského potoka vyhlášeno v roce 2000 .
Skalnaté rulové svahy v údolí jsou významným geologickým a geomorfologickým prvkem střední části Krušných hor s vysokou přírodovědeckou a krajinářskou hodnotou.

Zároveň se tento park může pyšnit dvěma nej.

Jsou zde nejvyšší vodopády v Krušných horách a je zde i nejvyšší dřevina mezi památnými stromy u nás . Je to asi 250letý smrk obecný s výškou 50 m.

Dominantou je zřícenina hradu Hasištejn. Gotický hrad na skalnatém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka, založen ve 14. století. V roce 1491 se na hradě trvale usadil Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic. V tomto období byl kolem hradu vybudován zcela nový obranný systém. Vystřídal několik majitelů a roku 1623 se hrad dostal do vlastnictví Jaroslava Bořity z Martinic. Za Martinců začal hrad pustnout. V letech 1891-92 dal zrestaurovat hradní budovy na své náklady vlastník velkostatku Prunéřov-Ahníkov Emanuel Karsch.

Na protějším svahu stojí zajímavý geologický útvar Kokrháč s výskytem chráněné medvědice lékařské, lidově zvané hrozník, kostrounek, tolokněnka. Medvědice je stále zelený plazivý keřík s vystoupavými větvemi, značně podobný brusince. U nás roste jen vzácně ve světlých křovinách a na výslunných chráněných skalních stanovištích, v jalovcových porostech, ve světlých borech a na vřesovištích.

Nejvyšší vodopád Krušných hor je na přítoku Prunéřovského potoka mezi obcemi Výsluní a Celná. Vodopád je složen ze 3 stupňů. Nejvyšší stupeň má 9 metrů.

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímatJedna odpověd na článek “Přírodní park Údolí Prunéřovského údolí”


  1. Boháček Karel
    19. prosince 2016
    12.43

    …největší smrk je u Menhartic-Jjanin smrk.Waketai@seznam.cz

Odpovědi


2 + 3 =
© 2009 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít.