Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

08. listopadu 2008 Hrady, stavby

Oblasti: | Komentáře: zatím žádný | 1 459 x přečteno

Zámek Wolkenstein

Na tomto webu je popisován cyklovýlet na Wolkenstein z Chomutova.
Vzdušnou čarou 17km od Vejprt se nachází Wolkenstein. Na skalní ostrožně, téměř 80 m nad údolím řeky Zschopau, stojí již zdaleka
wolkenstein viditelná silueta hradu Wolkenstein. První písemná zmínka pochází již ze 13. st., kdy byl sídlem šlechtického rodu pánů von Waldenburg, patří mezi nejstarší osídlení v tomto regionu. Tato část Krušných hor byla osídlena již v průběhu 12. st. Ve středověku sloužil hrad k ochraně brodu na obchodní cestě do Čech.

V průběhu staletí byl hrad a velké části města postiženy pěti rozsáhlými požáry, které zničily většinu důležitých dokumentů o vzniku a vývoji pevnosti i přilehlého města.

Současná podoba komplexu je výsledkem přestavby provedené začátkem 16. st., kdy byly na starších základech nastavěny nové konstrukce. Původní podoba tím byla bohužel změněna, budovy ztratily svou obrannou funkci, byl zde zřízen zemský úřad správy a knížecí rezidence.Tak se ze středověkého opevněného hradu stal výstavný zámek. V následujících letech byl oblíbeným místem pobytu saských panovníků, ke kterým patřil například vévoda Albrecht nebo Jindřich „Pobožný“ (zakladatel Marienbergu), jenž zde v době honební sezóny často pobývali.

Od té doby došlo k dalším přestavbám budov. Ve II. pol. 18. st. byla mezi jinými až do té doby existující věž snesena pro svou zchátralost. Do r. 1951 poskytoval zámek přístřeší obvodnímu soudu (v době monarchie zvaný „královský obvodní soud“). Poté byla zdejší věznice zrušena a nadále byly budovy využívány k obytným účelům.
V dnešní době se zde nalézá muzeum, knihovna a další městské kulturní organizace.

Je možné si prohlédnout původní hladomornu i s mučírnou, dále jsou k vidění nejkrásnější zdejší ametysty. Hrad patří spolu s dalšími památkami – Augustusburg, Scharfenstein, Wildeck – k pásu pevností střežících horní část údolí řeky Zschopau. Každý rok kolem Nanebevzetí se pořádají na hradě rytířské slavnosti a trh.

Vedle hradu mohou si návštěvníci prohlédnout také historické městské jádro, vysoké skály obklopující údolí řeky Zschopau a další pamětihodnosti starého hornického města. Těsně k jádru hradu přiléhá zbytek původního středověkého opevnění a park.

Přístup do hradu je veden z města od severovýchodu po kamenném mostě, překlenujícím rozsáhlý příkop. Za ním se nachází nevelký parkán. Mohutný, 21 m vysoký donjon nepravidelného půdorysu tvaru lichoběžníka o max. rozměru 14 x 19 m má dosud zachována čtyři poschodí. Tloušťka jeho zdí v dolní části dosahuje až 3,5 m, je situován ve východní části dispozice a chrání tak svou hmotou přístup do jádra.

Další informace na stránkách městečka Wolkenstein .

Čerpáno z www.aspida.cz

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2024 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz