Důvodem ochrany je uchování krajinné dominanty Vladařské vrchoviny – čedičové stolové hory Vladař (693 m.n.m.) s plochým vrcholem a s příkrými okrajovými svahy. Na jejím jižním a východním svahu se na zvětralé, humusem bohaté balvanité suti vyvinula společenstva teplomilné hájové vegetace.Přirozené lesní porosty na jižním, JV a východním svahu čedičového stolového vrchu Vladař.
Katastrální území: Záhořice
Nadmořská výška: 605 – 693 m.n.m
Výměra: 11,71 ha
Vyhlášeno: 1969
Geologie
Území leží na stolové hoře na zbytku třetihorního čedičového příkrovu, který je v rozsáhlé vrcholové Části mírně zvlněný. Najdeme tu také malé rašelinné jezírko. V příkrých svazích se vyvinuly mrazové sruby a srázy, skalky, hranáčové osypy, balvanové proudy a kamenná moře. Podložím třetihorního příkrovu jsou fylity a fylitické břidlice svrchního proterozoika. Na těžko zvětrávajících horninách leží většinou mělká kambizem typická (kyselá). Na sutích se vytvořily humózní rankery s iniciálními litozeměmi. Okolo rašelinné ho jezírka se nachází organozem v různých stadiích vývoje.
Květena
Vegetaci chráněného území tvoří subxerofilní teplomilná doubrava s vtroušenou lípou na jižním svahu (Sorbo torminalis-Quercetum) a přirozené suťové lesy svazu Tilio-Acerion na východním svahu. Část rezervace pokrývají kulturní porosty modřínu, borovice a smrku. Na rozhraní rezervace a jejího ochranného pásma prosperují druhově bohatá společenstva lesních plášťů a lesních lemů převážně svazu Trifolion medii.
Využití
Přírodní rezervace je přístupná po značené turistické stezce. Vlastní předmět ochrany; přirozený listnatý les, není v současnosti bezprostředně ohrožen.
Poznámka
Na vrcholu Vladaře lze najít stopy pravěkého a raně středověkého slovanského osídleni, včetně zbytků obranných kamenných valů. V roce 1421 zde svedli husité vítěznou bitvu s vojsky plzeňského landfrýdu.
Zdroj:
Plzeňsko a Karlovarsko
Chráněná území ČR XI.