Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

30. června 2011 Charakteristika Krušných hor

Oblasti: | Komentáře: zatím žádný | 1 147 x přečteno

GPS – GPX – Krušné hory

Znalí ví, k čemu slouží soubor *.GPX.

Pro ty ostatní je tu krátký návod. Navíc na konci článku najdou soubor krusnohorsky.gpx /zatím v souboru naleznete všechny hraniční přechody, hrady a výlety, jenž popisuje tento web. Všechny body obsahují odkaz na příslušný článek na www.krusnohorsky.cz .

Nejpoužívanějšími přístroji pro turistickou navigaci jsou GPS od firmy Garmin nebo Magellan. Tyto přístroje pracují s formátem GPX, který je asi nejlépe schopen nést maximum informací o daném bodě zájmu. Garmin má podpůrné programy pro nahrávání bodů a map – jedná se o placený software Mapsource s mapami 1.10000. Každá mapa je zpoplatněná. Jsou zde turistické mapy, silniční mapy a mapy měst.

Další možností je použití Google Earth, aplikace, která používá online mapy. Oproti Mapsource pracuje se soubory klm a kmz, ale i s gpx, ale jen s omezenými informacemi.Program BaseCamp přináší řadu nových funkcí pro uživatele outdoorových navigací. Na rozdíl od programu MapSource, který je používán v současnosti, přináší BaseCamp možnost zobrazení mapy na PC v 2D i 3D náhledu, umožňuje natáčení mapy na PC nejen k severu, ale i do ostatních světových stran, samozřejmostí je možnost plánování bodů, tras a prošlých tras a jejich přenos mezi GPS a PC. Program BaseCamp podporuje zobrazení výškových profilů prošlých nebo naplánovaných tras pro určení náročnosti výletu.

Aplikace BaseCamp podporuje tzv. „geotagging“ uživatelských fotografií (přiřazení GPS souřadnic k fotografiím pořízeným běžným digitálním fotoaparátem) včetně možnosti otevření fotografie jednoduchým kliknutím na konkrétní místo v mapě. Data z GPS přijímače je z programu BaseCamp možné jednoduše zobrazit v programu Google Earth. Užitečné funkce najdou v programu BaseCamp také hráči Geocachingu, nové prostředí podporuje zobrazení všech informací prezentovaných na www.geocaching.com.

Postup instalace map a programu pro ovládání map.

Stáhnout program pro ovládání map: BaseCamp Garmin

www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=4435%20

_______________________________________________________

Stáhnout požadované free mapy a postupovat dle pokynů k instalaci.

Free mapy :

www.wiki.geocaching.cz/wiki/Free_mapy_(garmin)

www.openmaps.eu/download

Mapy ČR :
www.openmaps.eu/download?q=dlmap/CZ/img

Otevřít BaseCamp, dát importovat a natáhnout do programu gpx soubor. Zobrazí se body i s popisem.

 

3 (1) 1 (1) 2 (1)

Mapa může být zobrazena vždy jen jedna – nyní ČR openstreet mapa. Pro zobrazení SRN je nutno přepnout mapu na Německo.

 

Na výše uvedených odkazech lze stáhnout i free mapu SRN.

Při rozkliknutí bodu zájmu v levém rohu dole, budou zpřístupněny další informace – např. odkaz na článek na internetu, který pojednává o daném místě.

 

hory     www.krusnohorsky,cz /GPX/
.

Dalším programem který umí vytvářet a spouštět *.GPX soubory je skvělá javová aplikace Trekbuddy, vhodná pro všechny mobily s navigací /sám používám/, takže si můžete udělat seznam wptů přímo v telefonu. Podrobnosti, včetně stažení map najdeme na stránkách http://www.trekbuddy.net./

Tímto bych chtěl poděkovat :

Honzovi „Galdra“ Kučerovi

www.profifotoart.cz

Jirkovi Cejnovi

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2024 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz