Jako se pravidelně střídá čtvero ročních období, tak s téměř železnou pravidelností přichází i babí léto.
Babí léto může být opožděné, občas krátké, někdy dlouhé – tedy po celé období což je poslední dekáda září a první část října, ale vždy je to krásná část roku mnohými milována.
Někdy však může být i zcela vynecháno. Záleží na situaci, nicméně šance či naděje, že se počasí v tuto dobu alespoň na pár dní ustálí a usměje se na nás sluníčko, s místními ranními mlhami je poměrně velká.
Babí léto bývá charakterizováno obdobím suchého, málo větrného, slunného a přes den velmi teplého počasí. Noci ale bývají již poměrně chladné a častěji se k ránu vytvářejí radiační mlhy, které se s postupujícím podzimem udržují po větší část dne.
Příčinou babího léta je rozsáhlá tlaková výše, která v podzimním období setrvává nad střední Evropou, tím pádem začne od jihu proudění teplého vzduchu.
Název babího léta pramení od jemných pavučin, které poletují ve větru za slunečného počasí .
A proč tedy „babí“? Připomínaly našim předkům šedé až stříbrné „babské“ vlasy. A jelikož babí léto bývá i na svatého Václava, nazývá se někdy i jako léto svatého Václava, v lidové meteorologii se mu říká mariánské pozdní léto.