Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

17. listopadu 2008 Přírodní parky

Oblasti: | Komentáře: zatím žádný | 2 183 x přečteno

Vysoký kámen, křemencový masiv

Na západ od vsi Kostelní(po červené turistické značce) se nachází Vysoký kámenkřemencový masiv z dálky připomínající hradní zříceninu. Přírodní památka Vysoký kámen, která je chráněna od roku 1974 a nachází se u státních hranic se SRN nad osadou Kámen u Kraslic. Rozloha chráněného území je 3,6 ha.

Důvodem ochrany je zachování geologicky a esteticky významného skalního útvaru – drobového kvarcitu s kamenným mořem, které je vzorovým příkladem kryogenního zvětrávání hornin (zvětrávání mrznoucí vodou) ve čtvrtohorách. Tento působivý geologický útvar je poměrně intenzivně navštěvovanou turistickou lokalitou. Na vrcholu skalní věže je umístěna vyhlídka, ze které je výhled do krajiny Kraslicka i do sousedního Německa. Do roku 1995 bylo v této lokalitě pozorováno hnízdění výra velkého .

Vysoký kámen se nalézá v přírodním parku Leopoldovy Hamry. V době prvohor byl součástí pevniny oddělující severní moře s mořem na území dnešních severních Čech. Vytvořily se zde břidlicové usazeniny, obsahující dobře štípatelnou břidlici, která se zde také v minulosti těžila.

Před další těžbou a poškozením přírodní útvar zachránilo město Kraslice v r. 1906 odkoupením pozemku. Kdysi tu stávala chata s pohostinstvím, která však po zásahu bleskem vyhořela a již nebyla obnovena. Roste zde řada vzácných rostlin, zejména lišejníků a proto je vrchol i jeho blízké okolí chráněno jako přírodní památka. Lávkou a po kovovém žebříku lze vystoupat na vyhlídkovou plošinu, ze které je daleký výhled na Slavkovský les, Český les, Halštrov, Smrčiny a západní Krušné hory.

Na kole se k Vysokému kameni dostaneme po cyklotrase 36. V obci Kostelní odbočíme po červené, která nás k němu zavede přes obec Kámen. Nebo můžeme jet z Lubů po cyklotrase 2132 a na červeném turistickém rozcestí Pod vodárnou odbočit po červené. Červené značky se pak budeme držet. Projedeme přes rozcestí Tříslová a po 3 km dojedeme k Vysokému kameni z jihozápadu.

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2024 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz