Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

30. března 2009   Přírodní parky  

Oblasti: | Komentáře: 1 | 1 922 x přečteno

Přírodní památka Kokrháč

Kokrháč

Výrazný skalní útvar v údolí Prunéřovského potoka 2km severně od obce Prunéřov, leží v nadmořské výšce 480 – 620m , s výměrou necelých 9km2. Byla vyhlášena v roce 1990.

Skalnaté rulové svahy v údolí Prunéřovského potoka jsou významným geologickým prvkem střední části Krušných hor s vysokou přírodovědeckou a krajinářskou hodnotou. Útvar je ukázkou selektivního zvětrávání hornin.

Z geologického hlediska je území tvořeno horninami krušnohorsého krystalinika zastoupenými drobně až středně zrnitou muskovitickou a dvojslídnou ortorulou.
Ortorula náleží do skupiny tzv. červených rul a v tomto případě odpovídá názvu i načervenalá barva horniny.

Nápadný, stupňovitě rozčleněný skalní hřeben utvářený erozí vodního toku a mrazovým zvětráváním, se nachází ve strmém severním svahu kaňonovitého údolí Prunéřovského potoka. Svah je pokrytý sutí a kamenitými sedimenty.

Vegetaci přírodní památky tvoří druhotná smrčina a ostrůvky boru s vtroušeným dubem a bukem, v jehož bylinném podrostu roste silně ohrožená medvědice lékařská.

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímatJedna odpověd na článek “Přírodní památka Kokrháč”


  1. Historický most přes Prunéřovský potok « Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít
    23. září 2016
    7.17

    […] Nad údolím v dolní části stojí zřícenina hradu Hasištejn , který stojí za  návštěvu v podzimních měsících. Teprve pak se nám odhalí krásná zlatavá barva tohoto údolí. Je odsud také vidět na jihozápadě velký skalní útes zvaný Kokrháč . […]

Odpovědi


× 9 = 9
© 2009 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít.