Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

24. května 2009   Řeky, toky, vodopády  

Oblasti: | Komentáře: 1 | 3 166 x přečteno

Chomutovka. Víme kde je její pramen?

Napadlo nás prošetřit nesrovnalosti mezi mapou turistickou, historickou a podklady vodohospodářů. Turistická mapa lokalizuje pramen do rašelinových mokřadů, daleko
za Novoveským rybníkem u Hory Svatého Šebestiána.

Čihadlo

Vodohospodáři udávají pramen u výtoku z Novoveského rybníka v říčním kilometru 48.595, což je celková délka Chomutovky od soutoku s Ohří (ř.km. 0,000) za městem Postoloprty – až po zmíněný rybník.
Do Chomutovky se nedaleko od pramene vlévá Přivaděč Chomutovky, který vybudovali naši předci pro navýšení průtoku vody v Chomutovce . Právě tento přivaděč je snadno zaměnitelný – na turistické mapě je označen jako Chomutovka.


Zůstává otázkou, kde byl pramen Chomutovky před vybudováním rybníka i přivaděče,
na historické mapě z konce 19. století jsou stavby již vybudovány. Zdá se, že bude následovat další pátrání v muzejním archivu, které by třeba objasnilo i několik historických názvů Chomutovky (Assig Bach, Assig oder Saubach nebo Komotauer Bach) v rámci celého jejího toku. Záhadu jsme tudíž nevyřešili a nabádáme všechny badatele či majitele starších map ke spolupráci, která povede k objasnění, kde byl původní pramen naší krásné říčky.

za tento článek děkuji Martině a Martinovi

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímatJedna odpověd na článek “Chomutovka. Víme kde je její pramen?”


  1. Josef Sedláček
    15. prosince 2011
    21.27

    Dobrý den,nedávno jsem byl u Novoveského rybníka, který má od západu ještě přítok, který vede vedle přivaděče z mokřad, takže bych řekl, že pramen je spíš ten přítok, který končí, resp. začíná asi tak 150 m za rybníkem na západ…
    S pozdravem J. Sedláček.

Odpovědi


+ 4 = 13
© 2009 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít.