Vyhlášen Okresním úřadem Cheb v roce 1995.
Park zaujímá 3 600 ha při hranici se SRN v prostoru od Vojtanova k Lubům na rozhraní Smrčin a Chebské pánve. Zahrnuje území Lubské vrchoviny s nejvyšší Liščí horou (657,7 m n. m.). Navazuje na přírodní park v sousedním Sasku. V severní části tvoří horninový podklad krystalinikum Krušných hor s fylity prostoupenými vložkami fylitických kvarcitů. Jižní část parku na rozhraní Smrčin a Chebské pánve tvoří smrčinský pluton s dvojslídným granitem, svory a rulami a fluviální náplavy Chebské pánve s písčitojílovitým vildštejnským souvrstvím a s cypřišovými jíly. Těží se zde keramické jíly a písky.
V území přírodního parku doznívá tektonická činnost. Pásmo seismických otřesů probíhá od Skalné východně směrem k Novému Kostelu.
V parku pramení řada větších potoků — Pstruhový, Rokytník, Lužní a Sázek, centrální částí protéká Plesenský potok. Větší vodní plochy tvoří rybníky Mlýnský a Šnecký a zatopené kaolinové lomy u Velkého Luhu, vyhledávané rekreanty. V parku vyvěrá mnoho minerálních pramenů, především v okolí Plesné a Lomničky.
Většinu plochy původně zaujímaly borové doubravy, dnes převažují kulturní smrčiny a borové lesy s bohatým bylinným patrem. Místy nalezneme zbytky letitých bukových porostů, lze se setkat s břízou pýřitou (Betula pubescent) a dubem zimním (Quercus petraea).
Park zasahuje do tří odlišných celků – do Smrčin, Halštrovské vrchoviny a Horního Poohří. Díky tomu je i vegetační pokryv značně pestrý. Zahrnuje jak četná mokřadní společenstva, tak ekotopy se suchomilnou květenou. Druhová pestrost fauny odpovídá druhové pestrosti rostlinstva. Početná je populace čolka horského (Triturus alpestris) a potvrzen je výskyt č. hranatého .
U Velkého Luhu se daří populaci tří druhů zelených skokanů. V roce 1986 bylo v lokalitě Velký Rybník poprvé na Chebsku doloženo hnízdění vodouše kropenatého (Tringa ochropus). Na území parku pravidelně hnízdí výr velký (Bubo bubo).
Mezi turistické zajímavosti patří památné stromy – Lubská lípa v Horních Lubech, duby a javory U kaple na lubském hřbitově a buk u zbrojnice v Plesné.
U Plesné stojí vila továrníka Geippela se zahradou — arboretem, kde rostou mj. dva liliovníky tulipánokvěté (Liriodendron tulipifera). Ve Skalné se zachoval středověký vodní hrad, u Plesné středověké tvrziště, v Horních Lubech zbytky barokního zámečku, lidová architektura, tzv. chebské hrázděnky ve Skalné, Lomničce a dalších místech.
Zdroj:
Plzeňsko a Karlovarsko
Chráněná území ČR XI.