Krušné hory  Krušnohorsky myslet, žít a snít

29. července 2011   Přehrady, jezera  

Oblasti: | Komentáře: 6 | 2 283 x přečteno

Krušné hory se možná dočkají přečerpávací elektrárny

Česko se možná do několika let dočká dalších přečerpávacích vodních elektráren. Obří vodní díla, zadržující miliony metry krychlových vody, by mohla už do deseti let vznikat v Krušných a Jizerských horách, nebo také v Beskydech. Vodní stavby mají své zastánce i odpůrce. Pro starosty měst jsou přínosem peněz do obecní kasy. Ekologové varují před velkým zásahem do neporušené krajiny. Mezi favority pro výstavbu elektrárny patří i krušnohorský Šumný důl.

Zatím se v Šumném dole na Litvínovsku prohánějí po stezkách jen cyklisté. Už v roce 2020 by ale v této hornaté krajině mohla vzniknout přečerpávací vodní elektrárna.„Tady je vystavěná štěrková přehrážka, která má chránit zastavěné území. Představte si tady hráz vysokou něco mezi 50 a 90 metry,“ ukazuje reportérkám Radiožurnálu Václav Svejkovský z Povodí Ohře místo, kde jsou nyní stromy, bukový les.

Za vysokou hrází by se pak rozkládala dolní nádrž, sevřená z obou stran zalesněnými kopci, kde by se zatopilo více než čtyřicet hektarů. Pevné stěny by musely udržet i patnáct milionů metrů krychlových vody. Nad dolní nádrží by se pak vyhloubila i horní nádrž, zhruba 900 metrů vysoko, mezi kopci Studenec a Loučná.

Obě vodní plochy by propojilo mohutné potrubí v podzemí. Přečerpávací elektrárna poslouží jako zásobárna energie a vyrovná výkyvy spotřeby během dne.

„Od šesti ráno do čtyř odpoledne je největší potřeba energie. Naopak přes noc je ta potřeba nejmenší. A toho nočního období má právě využít přečerpávací vodní elektrárny, která v době přebytku energie vlastně spotřebovává energii na vyčerpání vody z dolní nádrže do horní,“ vysvětluje Václav Svejkovský.

Ústecký kraj zatím elektrárnu zásadně odmítá

Vodní nádrže fungují také jako zásobárna vody a mohou regulovat i průtok při povodních. Jestli v Šumném dole nakonec takové vodní dílo vznikne, ukáží až další jednání na ministerstvech životního prostředí a průmyslu a také v Ústeckém kraji. Ten by musel změnit územní plán. Zatím vybudování elektrárny zásadně odmítá.

Podle něj se jedná o jednu z biologicky i lesnicky nejhodnotnějších lokalit východních Krušných hor. Veřejnoprávní projednání takové investice by prý v současné době bylo možné pouze při poměrně brutálním ohnutí platných předpisů. Ale spíše jen za cenu jejich porušení.

V prostoru budoucí vodní nádrže jsou cenné bukové lesy. Místo pro horní nádrž je zase vyhlášeno za ptačí oblast v rámci Natura 2000, evropské soustavy chráněných území.

Podle ekologů je sice výhodou, že vodní nádrže využívají obnovitelný zdroj energie a neznečišťují okolí. Jejich výstavba ale může poškodit okolní krajinu. Ani místní lidé z obcí, které by ležely v blízkosti velkých vodních ploch, se v názorech neshodnou:

„Asi by to bylo dobré kvůli těm novým volným pracovním místům, určitě; já bych byl proti, protože ty lesy se dají využít sportovně – je tam stezka, lidi tam běhají, jezdí na kole.“

Různé názory mají i starostové. Pro Petra Červenku z Meziboří by elektrárna přinesla obci zisk sedmi milionů korun ročně, což je podle něj osmina obecního rozpočtu.

„Pro Meziboří je to jediná taková ‘možnost‘, kdy si město může vylepšit i svůj rozpočet,“ vysvětluje. Město z padesátých let, kde dříve nocovávali hlavně horníci a dělníci z chemických závodů, by podle něj mohlo nalákat i turisty.

Opačný názor má starosta nedalekých Klín Jiří Matoušek: „Pro nás, jako pro turismus má ta stavba minimální užitek. Protože de facto celá stavba by byla oplocena, nepřístupná veřejnosti.“

Zásobárny energie

Podle ministerstva průmyslu a obchodu, které vytipovalo zatím šest vhodných lokalit pro výstavbu elektráren za zhruba dvacet až třicet miliard korun, budou vodní nádrže v budoucnu potřeba jako zásobárny energie.

V Česku zatím existují tři taková vodní díla – Dlouhé Stráně, Dalešice a Štěchovice. na německé straně Krušných hor najdeme přečerpávací elektrárnu Markersbach .

Zdroj. Český rozhlas

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat6 komentářů na článek “Krušné hory se možná dočkají přečerpávací elektrárny”


 1. fotbalik
  30. října 2011
  13.02

  K tomuto stačí říct jediné: „nasrat, jó nasrat“ (citace z písně Karla Kryla).

  Lokalita Šumný důl patří k nejzachovlaejším v celých Krušných horách a jako taková musí být chráněná. Zatím je zde v uvozovkách jen evropsky významná lokaita NATURA 2000, léta se připravuje vyhlášení přírodní rezervace. Ve Flájské oboře, kde má stát horní nádrž žije kriticky ohrožený tetřívek, pro jeho ochranu je tu Ptačí oblast NATURA 2000, Obě tyto lokality vyhlásila vláda ČR, čímž jasně deklarovala co je veřejným zájmem v území.
  A především v tomto případě vůbec nejde o to, že by stát musel postavit nějakou elektrárnu. Všechno má totiž být v rovině, že stát jen přípraví podmínky pro výstavbu a zbytek zainvestuje zájemce. Neboli jinými srozumitelnými slovy: jde jen a jedině o rýžování peněz. Tato obrovská malá domů patřičným lidem z ministerstva průmyslu a obchodu je také jediným motivem, proč se to snaží nacpat do státní energetické koncepce a dát PVE jakýsi punc veřejně prospěšné stavby.
  A dále ještě dovětek: jestli vážený pan starosta Červenka neví, kde sehnat peníze do rozpočtu města, tak by měl okamzitě odstoupit ze své funkce a raději odejít do důchodu, kam už svým věkem patří.
  Snad budou mít zastupitelé Ústeckého kraje pevnou vůli a nenechají se zviklat vidinou peněz a tuto s promuntím hovadinu nikdy nezahrnou do Zásad územního rozvoje.


 2. Vladimír Šťastný
  05. listopadu 2011
  8.47

  Fotbalík. Všechny tyto stavby, jak přečerpávačky (PVE) nebo paroplynové elektrárny, vznikají jako přímý důsledek instalace větrných (VTE) a fotovoltaických (FVE) elektráren. PVE je jako jedna z mála možností jak akumulovat výkon těchto zdrojů, paroplyn dorovnává jejich výkonovou nevyváženost v čase. Je to vlastně jedna z nutných podmínek, jak energii z větrníků a fotovoltaiky vůbec využít. Čím více VTE a FVE si svou občanskou pasivitou necháme ralizovat za svými humny, tím větší tlak bude na pozdější realizaci PVE a paroplynu. Pak už nám opravdu mnoho nenarušeného prostoru v našem okolí nezbyde.


 3. fotbalik
  05. listopadu 2011
  9.58

  To sice máte, kolego, pravdu, ale nic to nemění na faktu, že jedno zlo by se napravovalo jiným zlem. V normálně fungující společnosti takový případ nikdy nemůže nastat. Je to jen jasný důkaz, jak je Česká republika pod vlivem nejrůznějších lobistických skupin, které si zákony šijí na míru. Především toto se musí nejdříve změnit, jinak se z té parlamentní špíny nikdy nedostaneme. Na tom že samotná realizace PVE v Šumném dole je nesmysl a není ve veřejném zájmu trvám. Jen tak mimochodem, jedna z plánovaných PVE má stát i v Jizerských horách, tedy v chráněné krajinné oblasti. K tomu už není skutečně nutné víc cokoliv dodávat.


 4. Vladimír Šťastný
  05. listopadu 2011
  11.30

  Fotbalík. Nepsal jsem svůj příspěvek jako zastánce staveb PVE. Krušnohorská údolí jsou jedny z nezachovalejších částí hor a jejich využití tímto způsobem se upřímě děsím. Teprve nedávno jsem se dozvěděl, že při plánování staveb Prunéřovských elektráren bylo nejdříve zamýšleno využít jako složiště popílku a strusky Prunéřovské údolí. Ještě teď se mi z toho ježí chlupy.


 5. fotbalik
  05. listopadu 2011
  14.41

  Vladimír Šťastný. Z vašich názorů jsem už dříve usoudil, že jste proti. Svůj příspěvek jsem vkládal jen jako reakci na technické souvislosti, za které se takové stavby mají schovat. Pravým a jediným důvodem jejich výstavby jsou jen a jen peníze, zajištění dodávek energie pro české občany a podniky to rozhodně není.


 6. Energetik
  17. března 2013
  13.55

  Tak to „dobrý“ nesmysl a lži. V dlouhodobé energetické bilanci firmy OTE a.s. je tato stavba zdůvodňován v návaznosti na potřeby dostavby dalších jaderných zdrojů v Temelíně a Dukovanech. Je tam také výpočet a graf že i tento výkon přečerpávací elektrárny bude malý a stavbou jaderných zdrojů dojde ke snížení regulační schopnosti energetické soustavy a spolehlivosti dodávek el. energie. Zveřejněna je již pouze cenzurovaná verze pro veřejnost:
  https://www.ote-cr.cz/statistika/dlouhodobe-bilance

Odpovědi


9 × 3 =
© 2009 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít.