Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

01. ledna 2012 Přírodní parky

Oblasti: , | Komentáře: zatím žádný | 1 672 x přečteno

Přírodní památka Čedičová žíla Boč

N 50°20.973 E 013°03.919

Projdete-li údolní svahy řeky Ohře, uvidíte překrásné skalní výchozy na obou stranách toku. Řeka Ohře společně s tektonickými výtvory přírody tak tvoří překrásné a romantické zákoutí svádící k romantickým procházkám a výletům do těchto tajemných míst.

Historie

Jedním z těchto míst je také prřírodní památka „Čedicová žíla Boč“. Tento překrásný útvar s charakteristickou sloupcovou odlučností, typickou pro Karlovarský region, nalezneme nedaleko obce Boč cca 2 km severně od Stráže nad Ohří. Skalní útvar se nachází v lesním porostu, cca 100 m vzdušnou čarou od hlavní silnice vedoucí z Ostrova do Klášterce nad Ohří. K přírodní památce se lze dostat pešky ze Stráže nad Ohří nebo Boče.

V nadmořské výšce 436 m n. m. se nad obzor vyklenuje mocná čedičová žíla, odolávající nepříznivým klimatickým poměrům s typickou sloupcovou odlučností. Hlavní žíla výrazně vystupující z okolní horniny je tvořena nejrozšířenější horninou Doupovských hor, čedičem (nefelinitem).

Přístup na památku je však náročný.

Strmé suťové a příkré stráně vyžadují k překonání dobrou fyzickou zdatnost. Samotný výstup na okraj hlavní žíly je však velmi nebezpečný. Méně odvážným návštěvníkům tak lze doporučit výstup na cca 80 m vzdálený pahorek, kde se mohou bezpečně rozhlédnout po okolí.

Sloupovitá odlučnost

Po náročném výstupu však na vás ceká úchvatný pohled na vrcholky Doupovských hor, klikatící se řeku Ohři, osadu Korunní s železniční tratí. Při dobrém počasí lze dohlédnout až za Klášterec nad Ohří.

Jak již název napovídá, byla tato unikátní geologická lokalita vyhlášena Krajským národním výborem Karlovarského kraje 16. února 1960 (přehlášena OÚ Karlovy Vary 7. 1. 1998) jako přírodní památka o rozloze 1,33 ha.

Doporučený přístup:
Parkoviště – nejlepší je nechat auto zde N 50°20.532 E 013°03.468 (začátek Ostrova nad Ohří směrem od Boče) a vydat se nahoru po cestě mezi domky. Po cca 500m lesní cestou směrem k Boči.

 

Pohled z druhé strany řeky

výhled na lom ve Stráži

 

Zpracoval a vyfotil Galdra Honza Kučera www.profifotoart.cz

 


1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2024 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz