Kromě vřesů a suchopýru můžeme v rašeliništích objevit jeden vzácný klenot.
Význam a zajímavosti:
Rosnatka je masožravá rostlina. Roste na půdách chudých na živiny, a tak je musí získávat jiným způsobem. K tomu jí slouží listy opatřené tentakulemi – žláznatými chlupy zakončenými kapičkou lepkavé tekutiny připomínající rosu (odtud i název). Pokud hmyz usedne na list, přilepí se a v boji o přežití na sebe přilepuje stále více tentakulí, až jej list obalí a pohltí. Poté je hmyz rozložen enzymy vylučovanými rostlinou a rostlina z něj získá potřebné živiny, zejména dusíkaté látky nezbytné k růstu.
Adéla ještě nevečeřela. Snad všichni znalí tohoto filmu si představí masožravku s listy velikostí lopuchu.
A květem velkým jak amplión , kterak si pomlaskává v poměru na menším Gertovi.
V případě masožravky rosnatky okrouhlolisté je realita trochu jiná. Ač drobounké lístky a květy, i na krátkou vzdálenost téměř nepostřehnutelné, umí si taktéž pochutnat. Třeba na hnědásku, větším než samotná rosnatka.
Pokud nebudeme znát prostředí, které potřebuje a kde se vyskytuje, či ji na vlastní oči neshlédli a neodhadli její velikost, je vcelku těžké najít místa s jejím výskytem v Krušných horách.
Vzácná je i díky tomu, že dříve se z ní dělával bylinný likér s názvem Rosolka.
Ochrana:
Rosnatka okrouhlolistá je ohrožená rostlina, zákonem je chráněna dokonce jako silně ohrožená. Stále je však na tom ještě o něco lépe než další dva druhy u nás rostoucích rosnatek – rosnatka anglická (Drosera anglica) a rosnatka prostřední (Drosera intermedia), které patří mezi kriticky ohrožené druhy.
Místa výskytu:
Vyskytuje se na vrchovištích, rašeliništích, rašelinných loukách, horských prameništích. Roste na kyselých podkladech a extrémních stanovištích většinou s nízkým obsahem živin a kyslíku a s hladinou vody vystupující na povrch.
Doba květu: červenec
A zatímco Adéla slupla Gerta jako malinu, rosnatka si pochutnává na hnědásku už minimálně čtvrtý den.