Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

23. září 2016   Údolí, Zajímavosti  

Oblasti: | Komentáře: 1 | 1 627 x přečteno

Historický most přes Prunéřovský potok

V první třetině je to poklidné údolí lemované povětšinou smíšenými lesy, ale poté se stává jedním z nejdivočejších údolí Krušných hor. Smíšené lesy střídají smrkové porosty, přes které si sluníčko jen ztěžka hledá prostor.

Nad údolím v dolní části stojí zřícenina hradu Hasištejn , který stojí za  návštěvu v podzimních měsících. Teprve pak se nám odhalí krásná zlatavá barva tohoto údolí. Je odsud také vidět na jihozápadě velký skalní útes zvaný Kokrháč .

V horních partiích údolí, za Prunéřovským potokem, pod osadou Kýšovice můžeme objevit největší krušnohorský vodopád na české straně, Kýšovický vodopád .

A zhruba v polovině, kde dříve bývala obec Zieberle najdeme další zajímavost. Kamenný most, který  je jedním z nejstarších na území ČR, jak dokládají archeologické nálezy. Postaven byl Slovanskými kmeny metodou skládání kamenů na sebe tak, jak pasují, kolem 5. století našeho letopočtu.

017_0106

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímatJedna odpověd na článek “Historický most přes Prunéřovský potok”


  1. Radek Fišer
    10. října 2017
    14.02

    Celkem by mne zajímal vědecky podložený zdroj informace o stáří kamenného mostu v Prunéřovském údolí. Být tak starý, asi by to byla nejstarší stavební památka na území Čech a Moravy, o mnoho starší než rotundy v Budči (zal. kolem r. 895), ve Starém Plzenci nebo ve Znojmě, o mnoho starší, než kamenné mosty v Písku (ten je udáván jako náš nejstarší), Praze (jak již zaniklý Juditin, tak Karlův) nebo v Litovli. Dokonce by byl starší než dosud udávaný nejstarší most ve střední Evropě v bavorském Regensburgu z první poloviny 12. století. Určitě by „prunéřovský“ most požíval odpovídající ochranu.
    A napadá mne ještě jedna myšlenka v souvislosti s výše uvedenou informací, totiž jestli v 5. století pobýval v Krušných horách nějaký slovanský kmen?

Odpovědi


3 × = 21
© 2009 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít.