Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

03. září 2008 Přírodní parky

Oblasti: | Komentáře: 1 | 1 865 x přečteno

Přírodní park Údolí Prunéřovského údolí

Západně od Chomutova ,podél Prunéřovského potoka se táhne v dáli je Hasištejnvodopád

krásné stejnojmenné údolí. Mezi přírodní parky bylo Údolí Prunéřovského potoka vyhlášeno v roce 2000 .
Skalnaté rulové svahy v údolí jsou významným geologickým a geomorfologickým prvkem střední části Krušných hor s vysokou přírodovědeckou a krajinářskou hodnotou.

Zároveň se tento park může pyšnit dvěma nej.

Jsou zde nejvyšší vodopády v Krušných horách a je zde i nejvyšší dřevina mezi památnými stromy u nás . Je to asi 250letý smrk obecný s výškou 50 m.

Dominantou je zřícenina hradu Hasištejn. Gotický hrad na skalnatém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka, založen ve 14. století. V roce 1491 se na hradě trvale usadil Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic. V tomto období byl kolem hradu vybudován zcela nový obranný systém. Vystřídal několik majitelů a roku 1623 se hrad dostal do vlastnictví Jaroslava Bořity z Martinic. Za Martinců začal hrad pustnout. V letech 1891-92 dal zrestaurovat hradní budovy na své náklady vlastník velkostatku Prunéřov-Ahníkov Emanuel Karsch.

Na protějším svahu stojí zajímavý geologický útvar Kokrháč s výskytem chráněné medvědice lékařské, lidově zvané hrozník, kostrounek, tolokněnka. Medvědice je stále zelený plazivý keřík s vystoupavými větvemi, značně podobný brusince. U nás roste jen vzácně ve světlých křovinách a na výslunných chráněných skalních stanovištích, v jalovcových porostech, ve světlých borech a na vřesovištích.

Nejvyšší vodopád Krušných hor je na přítoku Prunéřovského potoka mezi obcemi Výsluní a Celná. Vodopád je složen ze 3 stupňů. Nejvyšší stupeň má 9 metrů.

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2024 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz