Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

02. října 2019 Řeky, toky, vodopády

Oblasti: | Komentáře: zatím žádný | 800 x přečteno

Černá voda

Jako se opakují místní názvy Špičák, Nová Ves  či různá Horní – Dolní najdeme zde i pár vodních toků, které jsou obdarovány názvem Černá voda. Má to své opodstatnění.

Určitě měli naši předkové pádné důvody jak určovat místopisná pojmenování. V tomto konkrétním případě za to může tmavě zbarvená voda těchto toků, které začínají svou pouť v těch nejvyšších partiích Krušných hor , v rašeliništích.  Jde o bažinný ekosystém, který je trvale zamokřen podpovrchovou nebo srážkovou vodou.

A kdy a kde jsou tyto potůčky nejkrásnější?  Určitě v celém svém toku, ale já si tuto konkretní Černou vodu  nejvíc vychutnal v tom mém líbivém „Dolním a Horním“ Jelení.

Avšak v tuto hvězdnou hodinu bych místo Černé vody bojoval s předky při určování místopisných názvů  za  Zlatou vodu .))

Potok pramení v Krušných horách v národní přírodní rezervaci Rolavská vrchoviště v Přírodním parku Přebuz pod jižním svahem Ploché hory (939 m).

Od pramene teče potok krátce severním směrem, pak se jeho tok otáčí k jihovýchodu. Pokračuje podmáčeným zalesněným ve vzdálenosti necelých půl kilometru od státní hranice s Německem (Sasko) až k silnici, spojující zaniklé obce Rolavu a právě přes  Jelení.

Ještě předtím opouští území Přírodního parku Přebuz a vtéká na území Přírodního parku Jelení vrch. Kromě malého bezejmenného potůčku přibírá vodu z dědičné štoly Jiří, která odváděla část důlních vod z kdysi významných cínových dolů v zaniklé obci Rolava.

Potok pokračuje otevřenou krajinou, nad jeho levým břehem se zvedá svah zalesněné Liščí hůrky (934 m). Širokým horským údolím přitéká potok klidně až do zaniklé hornické obce Jelení. Zde po dobu několika století poskytoval vodu horníkům při rýžování cínové rudy.

Za zaniklou obcí přibírá zleva Bukový potok. Potok opouští horské louky, jeho koryto prudce klesá balvanitým údolím. Nad levým břehem se strmě zvedá hraniční vrch Korec (981 m), nad pravým pak vrch U Štoly (941 m) s pozůstatky starého důlního povrchového výrubu. Potok pokračuje podél silnice a po zhruba 1,5 km dospěje k soutoku s Rolavou, který se nachází u odbočky ze silnice na starou cestu do zaniklé obce Chaloupky.

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (5hlasů, průměr: 4,40 z 5)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2024 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz