V případě, že místo památek raději obdivujete krásy přírody ze sedla bicyklu, nabízí okolí Chomutova řadu příjemných cyklotras. Můžete zkusit třeba tuto padesátikilometrovou trasu zčásti vedoucí po hřebeni Krušných hor.
Z chomutovského hlavního nádraží se nechte vyvézt do vsi Kovářská. Pozor, vlak jezdí jen o víkendu a jen ráno a odpoledne, takže si musíte přivstat na první spoj v 8.03 hodin.Ze stanice vyražte jakoby do centra obce, ale hned po pár metrech zahněte vpravo přes trať a dejte se turistickou cestou směrem pryč od vsi. Po kilometru dorazíte k letité technické památce zvané Vápenka.
Až si ji prohlédnete, vraťte se a dojeďte přímo do Kovářské, odkud pokračujte přes Horní Halži do vsi Měděnec, ležící pod stejnojmenným vrchem, kde se v 16. století těžily neželezné rudy. Od kruhové kaple Panny Marie na vrcholu je výhled na České středohoří, do údolí Ohře a na Doupovské hory.
Zhruba čtyři kilometry pokračujte po silnici č. 223 k rozlehlé vodní nádrži Přísečnice, která byla napuštěna v roce 1975 a je největší v Krušných horách.
Na křižovatce se dejte vlevo a vyražte po západním břehu přehrady, na konci zahněte vpravo a dejte se k osadě Kryštofovy Hamry, kde v minulosti skutečně hamry zpracovávaly železnou rudu. Nevjíždějte až do vsi, jeďte po značené trase přes hráz.
Projedete kolem Jelení hory a následně podél státní hranice do míst, kde bývala ves Jilmová. Zbyl z ní jen vodojem zajímavý tím, že stojí u nás, ale voda z něj teče do Saska.
Záhy přijedete k silnici klesající do Hory Sv. Šebestiána. Odtud se po cyklotrase vedoucí údolím říčky Chomutovky vrátíte zpět do Chomutova.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – severní Čechy