Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

11. ledna 2009 Hrady, stavby

Oblasti: | Komentáře: zatím žádný |

Kostel sv. Václava v Kalku

Drahokam na jedné z krušnohorských parket

Dominantou obce Kalek , viditelnou i ze saské strany, je kostel sv. Václava.Kostel sv. Václava Kostel sv. Václava
Kostel byl dostaven a vysvěcen v roce 1702. Nechal jej postavit tehdejší majitel panství hrabě Ferdinand Maxmilián Hrzán z Harasova.
V letech 1821 – 22, za hraběnky Buquoyové byly přistavěny dva boční přístavky a věž. Měla zajímavou jehlancovou střechu se stlačeným obloukem ve spodní části a jedině ona nese stopy původní výstavby.Roku 1894 byla ještě na západní straně kostela přistavěna kruchta. Z původní stavby se zachoval vstupní portál v západní části pod věží. Při pozdně empírové úpravě v roce 1894 bylo průčelí kostela slohově poškozeno půlkruhovými okny, zasklenými do drobných dřevěných příčlí. Kostel nebyl udržován a již roku 1971 se část trámů v západní části lodi zřítila. V dalších letech devastace pokračovala a teprve v květnu 1996 byly zahájeny práce na opravě kostela.Církev nemá o kostel zájem, takže zřejmě již nebude nikdy sloužit církevním účelům. Že se obnova podařila je vidět na přiloženém fotu.

Nad kostelem byl v letech 1765 – 66 l vybudován Janem Adamem z Auersperku malý barokní lovecký zámeček, údajně u příležitosti návštěvy císaře Josefa II. Pozdější úpravy bohužel zcela potlačily charakter zámku, zvláště tou v roce 1968, slohově znehodnocen. Výměna oken za moderní dvoukřídlá, snížení stropů a nové rozdělení místností příčkami sice vyhověla potřebám uživatele, ale objekt tím ztratil charakter zámku.

Budova pak sloužila jako byty zaměstnanců státních lesů. Dnes je soukromým majetkem.

Co by Vás mohlo zajímat
© 2020 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz