České středohoří je stejně jako Krušné hory, součástí Krušnohorské subprovincie.
Ve vzdálenosti necelých 15 km na severovýchod od Litoměřic se ve východní části Českého středohoří tyčí tři kopce s pozůstatky nepříliš známých hradů.
První z nich, Panna, stával na strmém, 594m vysokém zalesněném kopci nad obcí Řepčice. Nejlépe se k němu dostanete, když právě z výše zmíněné obce, z návsi, se vydáte pěšky vzhůru po louce a potom budete téměř neznatelnou pěšinkou stoupat strmě vzhůru až na skalnatý vrchol kopce. Při tomto výstupu překonáme asi kilometrovou vzdálenost a převýšení zhruba 170m. Nejbližší železniční zastávka Ploskoviceje odsud vzdálena asi 10 km. Hrad Panna založil Zikmund z Vartemberka v roce 1421 po neúspěšném dobývání nedalekého hradu Kalich. V roce 1423 hrad dobyli a obsadili husité. Roku 1473 jej však museli vydat císaři a ten ho pak nechal zbořit. Kromě nepatrných zbytků brány a stopy valů se z hradu bohužel nic nedochovalo. Tento nedostatek nám snad vynahradí krásný výhled daleko do kraje z několika vrcholových skalisek.
Na jihu se nám rozprostírá rovinaté Polabí, z něhož vystupuje Říp. Na jihozápadě se vypíná Dlouhý vrch a na západě kopec Kukla s telekomunikační věží. Na severu spatříme vysílač na Bukové hoře a na východě vyčnívá malý kužel s hradem Ronovem, od něhož vpravo vystupuje vyšší kopec Vlhou. Jihovýchodu dominuje nejvyšší kopec v celé oblasti Sedlo, před nímž je vidět vpravo menší kopec s hradem Litýš. Přímo naproti tímto směrem pak spatříme skalnatý vrch s hradem Kalich. Pěkný pohled je i dolů na obec Řepčice. Kousek pod vrcholem se nachází skála zvaná Zkamenělá panna, o níž pověst vypráví, že prý je to dívka, kterou postihl krutý trest za to, že se tady kdysi odmítla modlit. Budeme-li mít trochu štěstí, můžeme na jižním svahu kopce najít poměrně vzácný minerál Chabazit.
Na nedaleký hrad Kalich se dostanete nejlépe, kdy zajedete do sousední obce Třebušín a odtud pak po žluté značce asi po kilometrovém stoupání lesem dojdeme až na skalnatý vrchol, kde v nadmořské výšce 536 metrů stával hrad Kalich. Při výstupu zdoláme převýšení zhruba 150m.
Hrad pojmenovaný po symbolu husitství nechal postavit v roce 1421 Jan Žižka z Trocnova na místě dřevěné tvrze řádu německých rytířů, kterou dobyl. Od té doby taky začal používat přízvisko „ z Kalicha“. V roce 1423 dal příkaz k dobytí a obsazení rovněž protějšího nepřátelského hradu Panna. Hrad Kalich se stal Žižkovým útočištěm, když přišel i o druhé oko. Roku 1437 obléhali Kalich přívrženci Zikmunda z Vartemberka a po roce 1470 hrad pomalu zanikl. Dnes tedy spatříme jen malé zbytky zdí. Rozhled ze skalních vyhlídek je obdobný jako z předchozí Panny. Navíc nás může ještě upoutat silueta hradu Hamburk. Krásný pohled je také dolů na obec Třebušín.
K nedalekým zbytkům hradu Litýš se nejlépe dostaneme, pojedeme-li přes Dolní Týnec do obce Kotelice. Za ní odbočíme vlevo na úzkou asfaltovou silničku, projedeme kolem osady Nová Vesnička a o několik set metrů dále uvidíme v lese vlevo odbočovat lesní cestu. Tady můžeme nechat auto a dál se vydáme pěšky. Hned na začátku lesní cesty pak odbočíme vlevo na lesní pěšinku a po zhruba půl kilometru, kdy zdoláme jen nevelké převýšení, dojdeme k nevelkým skaliskům s e zbytky hradu, jenž se nachází v nadmořské výšce 485 metrů.
Litýš založil Zikmund z Vartemberka po roce 1422 jako ochranu proti husitskému Kalichu. Po první polovině 16. století však hrad zanikl. K vidění jsou tady ještě části zdiva obytné budovy, malé zbytky ohradních zdí a mohutný příkop. Z vrcholového skaliska je kvůli stromům omezený výstup.
Zdroj: Tipy na výlet, Po rozhlednách a starých hradech (5), autor:Vladimír Pohorecký