Tato místa najdeme při cyklovýletu Abertamy – Jelení – Přebuz – Nové Hamry – Abertamy.
Popisovaná místa jsou od sebe vzdálena necelých osm kilometrů.
Jelení, Rolavu a Přebuz můžeme považovat za takové „Trojmezí“ Krušných hor, kde na Vás sáhne nejen historie ale i současná krása a tajemnost těchto hor. Je to prostě taková duše a srdce Krušných hor.
V Jelení dnes najdeme jen opuštěné rekreační středisko a dva objekty, jeden ve stráni, druhým je u cesty občerstvovna. Ještě v 50. letech zde stávak kostel, i když v té době, čase komunistickém, z něj byla jen stáj. Zřejmě po zásahu bleskem vyhořel a následně byl zcela zlikvidován.
Na jeho místě stojí od roku 1993 pomník všem obyvatelům zaniklých obcí Jelení a Chaloupky.
Mezi Rolavou a Jelení, uprostřed lesů objevíme smutnou historii II.světové války.
Někdy od poloviny 1. století se zde těžil zde vznikl cínový důl Sauersack u Rolavy , ale až Němci za 2. světové války zde rozjeli těžbu a zpracování rudy opravdu ve velkém (i za pomoci válečných zajatců).
Roku 1939 vznikl záměr vybudovat zde závod na zpracován cínové rudy. Strojní část byla dokončena v září roku 1942 a v ostrém byl provozu od února 1943.
Opačným směrem, oproti této stavbě leží národní přírodní rezervace Velký Močál, na jehož okraji objevíme Rolavský rybník, pod jehož hrází leží, ukryté v lesích, zbytky přečerpávací stanice, která z tohoto rybníka dodávala vodu do cínového dolu.
Rolava leží v údolíčku se stejnojmenným potokem. Nachází se zde jen několik domů, sloužících k rekreaci. Stále by měla mít ale Rolava jednoho stálého obyvatele. Dle vyprávění místních, se jedná o bývalého vojáka z povolání, jenž se zde „ukrývá před světem“.
Přebuz od Rolavy odděluje vyvýšenina na které leží přírodní památka Přebuzské vřesoviště, v době květu vřesu, tedy během léta fakt parádní pohled.
Místní s nadsázkou říkají, že v okolí Přebuzi je 8 měsíců zima a 4 měsíce mrzne.
Výlet si můžeme zpestřit výšlapem na 4 kilometry vzdálený Špčák po zelené turistické – na vrcholu, kam musíme kolo tlačit, nás čeká dřevěný altánek s hezkým výhledem na Rájecké údolí, v dáli jest Bublava.
V Přebuzi najdeme také jeden z nejstarších domů západního Krušnohoří – Dům v Přebuzi .
Při sjezdu z Přebuzi údolím Rolavského potoka pojedeme přes bývalé Chaloupky, dnes si zde všimneme jen zarostlých základů bývalé osady. Přitom ještě v roce 1930 zde žilo na 400 lidí v 80 domech.
Kdo nenavštívil Jelení, Rolavu a Přebuz nezná Krušné hory.