Severně od obce Hora Svatého Šebestiána v Krušných horách pramení říčka Chomutovka ve výšce 835 metrů nad mořem. Protéká Bezručovým údolím, městem Chomutov, Údlicemi, a v Postoloprtech vtéká do Ohře. Její povodí má plochu 160 kilometrů čtverečních a až do Chomutova teče úzkým kamenným korytem. Ale z jara či při vypouštění z nádrže na Křimovském potoce je sjízdná pro vodáky.
Právě Bezručovo údolí o rozloze 6500 hektarů, které vzniklo působením řeky Chomutovky , je cílem dnešního putování okolím severočeských řek. Má hned několik nej. Je nejdelší – měří 13 kilometrů, nejhlubší – nadmořská výška se pohybuje od 380 do 850 metrů nad mořem a je to nejkrásnější údolí Krušných hor.
V roce 2002 bylo prohlášeno přírodním parkem a jeho součástí je přírodní
rezervace Novodomské rašeliniště. To patří k nejrozsáhlejším na Chomutovsku, je utvářené z mnoha jezírek a roste tu borovice blatka. Rašeliniště jsou obrovské přírodní rezervoáry vody, napájejí potoky, které plní vodárenské přehrady.
V Bezručově údolí objevíte řadu pěších a cyklistických stezek a tedy inspirací na další výlety. Například můžete z údolí dojít pěšky nebo na kole po cyklostezce na Horu Svatého Šebestiána, Načetín, Kalek, přes Blatno do Jirkova a zpět do Chomutova.
Další zajímavostí je přírodní rezervace Buky nad Kameničkou. V tomto dvě stě let starém bukoklenovém lese roste také javor klen, smrk ztepilý a jilm horský. Domov tu má jelen evropský, prase divoké a z ptáků čáp černý, konipas horský a holub doupňák.
V údolí také najdete přírodní památku Krásná Lípa, ležící v nadmořské výšce 600 metrů. Je to jediné místo výskytu koniklece otevřeného v Krušných horách. Rostou zde i jiné zvláště chráněné druhy rostlin, jako třeba zimostrázek alpský, prstnatec bezový nebo lilie zlatohlávek.
Zajímavosti a technické památky:
Novodomské rašeliniště
Buky nad Kameničkou
Krásná Lípa (okolo několik objektů vnějšího opevnění z roku 1933)
pozůstatky hrádku Hausberk z počátku 14. st.
dva Dolské mlýny
vodní díla:
Křimovská přehrada
Kamenička s kamennou půvabnou hrází