Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

20. listopadu 2008 Přírodní parky

Oblasti: | Komentáře: zatím žádný | 1 771 x přečteno

Sfingy u Měděnce

Sfingy vznikly procesem mrazového zvětrávání ruly a Sfingy u Měděncemají zajímavé a rozmanité tvary. Název získaly skály díky svému tvaru, jež připomíná hlavu Sfingy. Ze skal je krásný výhled na Krušné a Doupovské hory. Kolem přírodní památky vede značená cyklostezka č. 35.( směr od Klášterecké Jeseně) zaujímají rozlohu 0,6 ha a jsou v nadmořské výšce 800 m.

Před či po návštěvě Sfing můžeme popít v příjemné hospodě s velkou terasou , kde máme i stojany na kola. Nachází se na hlavní strase Měděnce (asi 800m od Sfing ). Zde si zároveň můžeme i vyjednat návštěvu štoly Marie Pomocné , jenž se nachází pod Mědníkem , zhruba 200m od hospody.Nedaleko zmíněných Sfing vznikl v první polovině sedmdesátých let devatenáctého století výletní ubytovací hostinec s příznačným názvem „U sfingy“.

v roce 1927 byl rekonstruován a začalo se mu říkat „Sphinxbaude“. Podle inzerátu z roku 1923 byl jeho majitelem E. Walenta a nabízel turistům, letním hostům, spolkovým a školním výletům levné pokoje s překrásným výhledem, vynikající kuchyni, originální rakouská a uherská červená a bílá vína, výborné světlé i tmavé pivo a plzeňský Prazdroj.

Idylické časy vynikající kuchyně a výborného piva v hotelu „U sfingy“ vzaly za své s příchodem druhé světové války. Za války byl hotel změněn v doléčovací a rehabilitační středisko SS a vývařovnu pro tábor Hitlerjugend nacházející se ve stráni pod Měděncem směrem k Horní Halži. Po roce 1945 přestala být jeho budova trvale využívána. Zpustlé trosky hostince odstřelili v roce 1968 vojáci Československé lidové armády.

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2024 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz