Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

05. února 2012 Přehrady, jezera

Oblasti: | Komentáře: 1 | 2 682 x přečteno

Starý rybník u Nového Domu

Nedaleko národní přírodní rezervace Novodomské rašeliniště, vyhlášené roku 1967 z důvodu ochrany rozvodnicového vrchoviště s mohutnými podzemními prameny a typickou florou a faunou objevíme největší rybník rašeliništního typu v chomutovském okrese.

Leží na červené turistické trase, zároveň na cyklostezce 3081. Můžeme se k němu dostat i po modré z přehrady Kamenička .Čtyři sta metrů od Starého rybniku je právě Nový Dům, dnes je v soukromém majetku myslivců.

Jeho původ se datuje roku 1779. Tehdy to byl poplužní dvůr červenohrádeckého panství. Později byl změněn na myslivnu s byty revírníka a adjunkta / úřednický pomocník / a jejich kanceláře.

V patře měla vrchnost pokoje, využívané při honech. Opodál byla ještě hájovna a malý domek s věžičkou , jejíž zvon dával vždy v poledne znamení lesním dělníkům.

Ve Starém rybníku u Nového Domu chovala vrchnost kapry.
Tzv. Nový rybník, který vznikl zatopením prostoru po dolování rašeliny je od Starého vzdálen 1200 metrů.

Přepadová štola Starého rybniku prošla nedavno pěknou rekonstrukcí.

Při opravdu vekých parnech se zde můžeme i vykoupat, koupel v rašelinovém rybníčku je mnohdy příjemným osvěžením i zážitkem. Jen musíme vědět, že tak do půl metru pod hladinou je v parnech voda snesitelná, pak už je to spíše pro otužilce.

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2024 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz