Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

11. února 2020 Zajímavosti

Oblasti: | Komentáře: zatím žádný | 563 x přečteno

Klimatické lázně v Krupce

Mezi lidmi stále přetrvává domění, že Krušné hory jsou hory zdevastované, topící se v exhalacích a kyselém dešti. Přitom právě Krušné hory prodělaly za posledích několik desítek let neuvěřitelnou proměnu v hory s nádhernou přírodou a čistým vzduchem, které nejednoho návštěvníka chytí za srdce. Svou skladbou dřevin se i zdárně vyhýbyjí současné kůrovcové kalamitě, která pustoší zbytek republiky. Vše je umocněno zapsáním Krušných hor, jakož to Hornické krajiny Erzgebirge-Krušné hory na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
A právě kvůli této přeměně a středohorskému podnebí jsou v současnosti Krušné hory v hledáčku nejednoho turisty a hřebenové vrcholy hor vyhledávány kvůli čistému vzduchu, a to i když se zbytek republiky topí v smogu.

Středohorské podnebí vrcholových partií Krušných hor, z biologického hlediska rozumějme polohy v nadmořských výškách od 750 do 1200 m.n.m., je místo s léčivým klimatem, v němž je základní léčebnou metodou klimatická léčba, neboli klimatoterapie. Klimatoterapie, je léčebná metoda, jež využívá příznivých vlastností klimatu daného území k léčbě některých chorobných stavů, nebo k jejich prevenci. Jedná se o formu terapie s přizpůsobenými konkrétními procedurami. Součástí je pobyt na čerstvém vzduchu a provádění plynulé chůze v síti stezek s různými stupni zatížení. Klima léčivé je termín používaný ve zdravotnictví pro soubor fyziologických, chemických a biologických faktorů v atmosféře, který příznivě ovlivňuje fyziologické funkce organizmu. Léčivé klima je vhodné k prevenci a léčbě některých chorobných stavů, k posilnění organizmu ve smyslu obnovení zlepšení zdravotního stavu, pracovní schopnosti a výkonnosti, i jako doplněk léčby řady nemocí.

Charakteristickými rysy tohoto středohorského klimatu je ráz krajiny a bohatství lesů, kterými se uplatňují biologické a hygienické účinky zeleně na turisty a pacienty. Již pouhý pěti až osmidenní pobyt ve středohorském klimatu příznivě ovlivňuje tělesnou zdatnost, která zůstává zvýšena ještě několik týdnů po návratu do nížinného klimatu. Podle lékařských šetření při pobytu na horách dochází ke zvýšení počtu červených krvinek, ke zvýšené tvorbě hemoglobinu a ke zvýšení maximální jímavosti kyslíku.

Jedním z těchto míst je právě vrchol Komáří vížky (808m.n.m.) v Krupce (50.7070622N, 13.8580783E), a jakož to místo klimatické, využívá všech benefitů středohorského podnebí na zdraví a právě léčivé klima s příznivým léčebným a rekreačním účinkem na organizmus.

Dalším benefitem je zde vysoký výskyt záporných iontů – aniontů. Kladné ionty mají negativní vliv na naše zdraví a převažují např. v uzavřených budovách, na znečištěné ulici i před bouřkou, kdy říkáme, že je dusno a špatně se nám dýchá. Naopak záporné ionty na nás mají blahodárný vliv a hovoří se o nich také jako o vzdušných vitamínech. Jejich zvýšené množství nalezneme např. u vodopádů, u moře, v jeskyních, nebo právě na horách. Na těchto místech se nám dýchá velmi dobře a rádi je vyhledáváme pro relaxaci a odpočinek. V zásadě bychom měli dýchat vzduch s obsahem alespoň 800 záporných iontů na cm3. V přírodě dosahují koncentrace aniontů hodnot až 50.000 v cm3, zatímco v interiérech se bohužel blíží nule. Převaha kationtů způsobuje bolest hlavy, nervozitu, únavu, nespavost, bolesti kloubů a zvyšuje krevní tlak. Při jejich dlouhodobém působení můžou u senzitivnějších jedinců odstartovat alergii, deprese či astma. Záporné ionty jsou významným zdrojem energie lidského těla. Podporují náš imunitní systém i psychickou pohodu. Díky nim se cítíme krásně, odpočatě a dobře se nám dýchá. Z toho plyne i dobrá nálada a klidný spánek. Zvýšená koncentrace aniontů má pozitivní účinky na sliznice dýchacích cest, kde posilují samočisticí schopnost plic, proto zejména alergici pozorují výrazné zlepšení obtíží již po několika hodinách. Záporné ionty putují z plic do krevního řečiště, kde ovlivňují celou řadu procesů v našem těle. Zvyšují zásaditost krve, čímž odstartují její pročištění, zrychlují hojení ran a popálenin, zlepšují akomodaci očí, posilují imunitu, snižují krevní tlak, stimulují funkci žláz s vnitřní sekrecí, urychlují regenerační schopnost buněk, zlepšují metabolismus, působí proti volným radikálům, upravují hladinu serotoninu (hormon štěstí) a neurotransmiterů, čímž přispívají k naší spokojenosti a duševní pohodě, zvyšují koncentraci, zkvalitňují spánek, paměť a celkovou mentální výkonnost. Místa s nejvyšší koncentrací záporných iontů se právě využívají jako klimatické lázně.

Na Komáří vížce (808m.n.m.) lze doporučit i otužování vzduchem. Jedná se o nárazy chladného vzduchu na pokožku, které svou časovou proměnlivostí podněcují neustále příslušné vazomotorické reakce. Vedle aktivizace oběhového systému zvyšuje otužování vzduchem také látkovou výměnu (stoupá spotřeba kyslíku), zlepšuje výkonnost, působí tonizujícím vlivem na centrální nervový systém a celkově osvěžuje.
Ovlivnění organismu je tím pronikavější, čím větší část pokožky je obnažená. Intenzivnější a náročnější formou otužování jsou tzv. vzdušné lázně. Jde o cvičení v minimálním oblečení na chladném a čerstvém vzduchu, případně o přecházení střídavě z vytopené místnosti do volné přírody, kde osoby zůstávají v chladu za stálého pohybu.

Neposledním benefitem tohoto klimatického místa je tzv. helioterapie. Lze se dočíst, že již před 1. světovou válkou byla lázeňským hostům z Teplic doporučována léčebná kúra  „sluneční lázně“, kvůli které vystupovali na Komáří vížku. Jednalo se vlastně o helioterapii, což je léčba slunečním zářením, při které se využívá zejména ultrafialové záření, a to hlavně v  pásmu 280-315 nanometrů (UVB).

Jednou z nejznámějších vlastností ultrafialového záření je jeho vliv na tvorbu vitamínu D2 a D3 , který má výrazný antirachitický (protikřivičný) účinek. Lehký ultrafialový erytém (zčervenání kůže) a postupné zhnědnutí kůže vlivem pigmentace vede zpravidla k lepšímu prokrvení a povzbuzení vnitřně sekrečních funkcí kůže a zvýšení obranyschopnosti organismu.

Účinek UVB záření je výraznější na horách než v nížinách, či kotlinovitých polohách. Je tomu tak napříkad právě zde, v okolí Komáří vížky. Zvýšená koncentrace plynných a pevných částí, případně vodních kapiček (přízemní a údolní mlhy), v kotlinovitém prostoru, např. lázní Teplic, podstatně zeslabuje UVB záření.

Na tomto klimatickém místě rozkládajícím se v okolí Kmáří vížky (808m.n.m), se nachází také síť léčebných tras různé náročnosti. Ta je určená jak pro zdravé hosty – turisty a osoby s celkovým vyčerpáním, tak i pro návštěvníky léčící se se svýmy neduhy v okolních lázních. Může sloužit i jako prevence před problémy s krevním oběhem. Tyto délkou a stoupáním přesně vyměřené trasy v okolí Komáří vížky (808m.n.m.) nadávkují přesnou míru zatížení Vašeho těla. V rámci klimatické terapie jsou tyto túry jedním z nejdůležitějších a nejčastěji používaných postupů. Obsahují kombinaci chůze a čerstvého vzduchu a na těchto léčebných trasách by se účinky fyzického tréninku měly účinně doplňovat s vlivem příznivého klima. Léčebné trasy mohou být také velice užitečné při srdečních onemocněních, problémech s krevním oběhem ,nebo látkovou výměnou a řadou dalších nemocí. Vše je však ideální konzultovat s Vaším lékařem.

Více o Léčebnych trasách najdete zde.

Více o Léčebnych trasách najdete zde.

autor-Libor Papsch

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2024 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz