Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

05. března 2009 Řeky, toky, vodopády

Oblasti: , , , | Komentáře: zatím žádný | 1 838 x přečteno

Po proudu Ohře (7)

Okolí SokolovaZkamenělý strom výrazně změnila povrchová těžba hnědého uhlí.

Na první pohled nevzhledná, odlidštěná krajina však nabízí svá tajemství půvaby, které jsou většinou veřejnosti neznámé. Při postupující těžbě se geologům odkrývají detaily pravěké krajiny. Vulkanickým popílkem zasypaný třetihorní prales po sobě zanechává zkamenělé pařezy, v jiných geologických vrstvách nalezneme celé prokřemenělé kmeny.. Na pravém břehu Ohře za elektrárnou Tisová , se rozkládá pozoruhodná krajina připomínající vyprahlé pustiny v Nevadě.

Mezi geologicky zajímavá místa Poohří patří okolí před Starým Sedlem. Řeka se tu postupně zařezávala do stoupajícího terénu a za nějakých 35 milionu let zde vymlela více než dvacet drobných jeskyní a výklenků. Největší z nich je 40m dlouhá jeskyně Cikánka.

Pod Loktem se řeka zařezává do žulového masivu Slavkovského lesa.Ve skalních stěnách jsou dodnes zachovány štoly prospektorů, hledajíc zde kdysi kovy. Východně od samoty Vildenava je vyhlídková vrcholová skála z níž je neskutečný výhled na protější srázy Kozích hor a na Ohři obtékající meandrem skalnaté svahy Kovářky.

Jedním z nejskvostnějších Loketmíst kterým Ohře protéká je Loket . J.W. Goethe o něm prohlásil:“ Je to nádherně položené městečko, po krajinářské stránce skutečný skvost. Řeka tvořící zde mohutný loket, nás nenechá na pochybách co dalo městu název. Na skále vysoko nad řekou se pyšní starý gotický
hrad, pod nímž leží historické jádro města.

Čerpáno z publikace Michálek J. & Uhlík P. (2006): Ohře řeka pozoruhodná. – Krajské muzeum Sokolov a Landschaftspflegeverband OV

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2024 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz