Krušné hory  Krušnohorsky myslet, žít a snít

02. ledna 2012   Zajímavosti  

Oblasti: | Komentáře: 2 | 957 x přečteno

Za jakou cenu ? Krajský úřad rozhoduje, zase blbě…


Plzeňská firma APB může postavit v horách nad Chomutovem pět nových větrníků. Ústecký kraj jí dal na konci prosince souhlasné stanovisko ke stavbě větrné farmy Blatno, tři z osmi navrhovaných elektráren ale nepovolil. Blatno je stranou od nejatraktivnější lokality mezi Horou svatého Šebestiána a Vejprty, kde investoři připravují stavbu až 205 větrníků.

Farma u Blatna patří mezi ty, které budily velkou kontroverzi, protože má vyrůst v blízkosti přírodního parku Bezručovo údolí. Záměr připomínkovala řada občanských sdružení a veřejného projednávání v říjnu 2010 se zúčastnilo 45 lidí. Vadilo jim jak narušení krajinného rázu a životního prostředí některých živočišných druhů, tak i přílišná blízkost k obydlím lidí. Některým připomínkám nakonec krajský úřad vyhověl, pět z osmi elektráren ale nakonec povolil.

„Některé znaky přírodní charakteristiky mají jedinečný význam v rámci regionu nebo státu. (…) Posuzovaný záměr ovlivní krajinná panoramata a vytvoří odlišný charakter v okolí Zákoutí a Mezihoří. Přinese změnu krajinného rázu v okruhu do 10 km (zřetelná viditelnost), na vzdálenost větší než 20 km budou již elektrárny obtížně viditelné,“ uvádí ve svém stanovisku krajský úřad.

No nedivme se když hejtmankou tohoto kraje je učitelka mateřské školky, že…
zdroj: web

[google-map-sc width=“580″ zoom=“14″ type=“SATELLITE“]

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat2 komentáře na článek “Za jakou cenu ? Krajský úřad rozhoduje, zase blbě…”


 1. P. Suchopárek
  06. ledna 2012
  9.21

  Zásady územního rozvoje Ústeckého kraje nabyly účinnost 20.10.2011 a souhlasné stanovisko s výstavbou větrníků vydal Krajský úřad 28.12.2011, tedy již s rozporem ZÚR ÚK. Zde se jasně mimo jiné praví, že plochy a koridory pro výstavbu velkých větrných elektráren nevymezovat v území v okruhu 2 km od rozptýlených trvale obydlených nebo rekreačních objektů. Většina stavení v obci Zákoutí se nachází v okruhu do 500 m od VE. V souladu se ZÚR ÚK neměl úřad vůbec vydat souhlasné stanovisko s výstavbou větrníků.


 2. fotbalik
  25. ledna 2012
  21.58

  Informace že větráky budou obtížně viditelné ze vzdálenosti větší než 20 km mě od srdce rozesmála. Tak jedině za mlhy 🙂 No jo, holt mistr Mareček se nezapře – úředník do morku kosti, než aby trochu přemýšlel, raději absolutně převezme to co mu někdo napsal už dřív.
  Ale teď vážně. Proces EIA nenahrazuje územní řízení, je jen z několika méně nebo více předpokladů pro realizaci stavby. V tomhle smyslu můžeme očekávat i pokračovat vydávání souhlasných stanovisek na výstavbu větráků jako na běžícím pásu. Vše se zdůvodněním, že nelze předjímat budoucnost. Zásady se totiž mohou změnit.
  Nicméně teď platí, takže umístění větráků je bezpředmětné. Pokud tedy mám správné informace, Blatno nesouhlasí a chystá územní plán bez nich. Potom tedy není už vůbec co řešit. Jen vytrvat.

Odpovědi


3 × = 18
© 2009 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít.