Geologicky pestré území leží při státní hranici s Německem západně od Petrovic, v nadmořské výšce 565 – 725 m, má výměru 74 ha a vyhlášená byla v roce 1997.
Výrazný terénní vrchol se složitou geologickou stavbou a přilehlými podmáčenými loukami, mokřady a prameništi s přirozenými společenstvy a výskytem chráněných druhů.Geologie: Špičák je součástí Krušnohorské hornatiny a představuje protáhlý strukturní hřbet, tvořený žilným tělesem čedičové horniny obklopené denudačními zbytky zpevněných křídlových pískovců. Geologie je velmi pestrá. Zahrnuje podložní krystalinikum, zbytek křídlových sedimentů, vlastní neovulkanický vrchol Špičáku a kvartérní sedimenty s rozsáhlými suťovými poli na úbočí. Kromě suťových polí se zde vyskytují i další geomorfologické tvary – čtyři jeskyně, mrazový srub, nepravý skalní tunel či nepravá skalní brána nebo převisy.
Květena:
Nejcennějšími částmi rezervace jsou podmáčené louky a prameniště na severním úpatí vrcholu. Zde se vyskytuje řada rostlin zvlášť chráněných jako je např. kosatec sibiřský, prstnatec májový, upolín nejvyšší, tučnice obecná či vrba plazivá.
Zvířena: V území se vyskytuje značný počet zvláště chráněných živočišných druhů. Z ptáků jsou to čáp černý, moták pilich, luňák červený, moták pochop, tetřívek obecný, křepelka obecná, sýc rousný či ťuhýk obecný.
Lesnictví: Les pokrývající vrchol Špičáku je poškozován imisemi a byla zde vysazena řada nepůvodních dřevin ( modřín opadavý, borovice černá, smrk pichlavý). Plán péče předpokládá postupnou přeměnu druhového složení ve prospěch druhů s převahou listnáčů ( buk lesní, jeřáb ptačí, javor klen ).
Využití:
Území rezervace není hospodářsky intenzivně využíváno. Na území rezervace se nachází výhradní ložisko fluoritu Krásný Les – Špičák se stanoveným chráněným ložiskovým územím. V těsné blízkosti rezervace vede nově postavená trasa dálnice D8