Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

21. července 2009 Rozhledny, pohledy

Oblasti: | Komentáře: zatím žádný | 542 x přečteno

Rozhledna na Hardu v Sokolově

rozhledna Hard
Přímo v Sokolově, na návrší zvaném Hard (původně Hartberg) stojí od roku 1908 rozhledna.
Původně byla 18 metrů vysoká, dřevěná, se dvěma vyhlídkovými patry. V roce 1933 město rozhlednu přebudovalo na památník obětem 1. světové války. Na vrcholku byla vztyčena 5 metrů vysoká socha Krista. Ta tam byla až do roku 1945. Rozhledna od té doby chátrala, až z ní zbylo pouze torzo. V roce 2000 se zástupci města Sokolov rozhodli rozhlednu obnovit v pokud možno původní podobě. Rozhledna byla znovu slavnostně otevřena 26.4.2001. Přístup je volný po vyzvednutí klíčů na vrátnici v protější plynárně.

Je to opravdu krásná rozhledna. Vysoká 14,5 metru, kamenná, postavená ve stylu té původní historické. Sokolovská rozhledna Hard má jen jednu „drobnou“ chybičku. Kromě špičky komínu chemičky z ní neuvidíte vůbec nic.

Rozhlednu v nadmořské výšce 450 metrů téměř přehlédnete. Stojí mezi stromy a jen lehce přes ně vykukuje. Přesto se jí říká rozhledna. Pozorovací výška je jen z 12 metrů.

Pečlivě uzamčenou ji chrání vrátný z blízké plynárny. Čekáte, že výhled do stromů bude zdarma? Vstupné na rozhlednu je deset korun. Tolik stojí půjčení klíče. Po vyšlapání 52 schodů se ale jen ujistíte, že se opravdu není na co se dívat.

Udělá s tím město něco? „Rozhledna zde stojí od roku 2001. Stromy trochu vyrostly, ale jsou zdravé. Kácet je nebudeme,“ řekl sokolovský místostarosta Zdeněk Berka.

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2024 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz