Louka se nachází v nejjižnější části okresu Cheb, asi 2 km východní od obce Trstěnice v Tachovské brázdě.
Katastrální území: Trstěnice u Mariánských Lázní
Výměra: 1,44 ha
Nadmořská výška: 530-540m
Vyhlášeno: 1990, nově 1999
Posláním přírodní památky je ochrana a zachování biotopu početné populace kosatce sibiřského (Iris sibirica) s doprovodnými společenstvy.
Zvířena
Žijí zde běžné druhy, kromě nich užovka obojková (Natrix natrix) a bekasina otavní (Gallinago gallinago).
Geologie:
Území leží na plochém dně Tachovské brázdy.jeho horninovým podkladem jsou tercierní sedimenty, na nichž vznikly půdy s vysokým obsahem organických látek.
Květena:
Území se vyznačuje bohatou vegetací. Pozoruhodná je velmi početná vegetace silně ohroženého kosatce sibiřského. Z dalších ohrožených druhů tu lze najít vachtu trojlistou, prstnatec májový, prhu arniku.
Regionálně významné jsou hadí mord nízký a zábělník bahenní.
Lesnictví:
Východní část chráněného území je okrajově zalesněna kulturním borem, západní část je bezlesá, porostlá částečně rákosinami a olšinou.
Využití:
V roce 1987 byly odvodněny louky a zároveň byl proveden záchranný transfer kosatce sibiřského do západní části chráněného území. Přesazené rostliny se velmi dobře aklimatizovaly a postupně celou plochu
Pozoruhodný je postupný návrat kosatce sibiřského do meliorované louky, která není součástí chráněného území. Ve východní části území byly prosvětleny náletové porosty borovic a dalších dřevin.
POZNÁMKA:
Pozemkovou držbou náleží chráněné tížemi téměř z poloviny do majetku římskokatolického kostela v Trstěnicích, zbytek Lesům České republiky. Na západním okraji na chráněné území navazuje ochranné pásmo vodních zdrojů pro pivovar Chodovar v Chodové Plané.
Zdroj:
Plzeňsko a Karlovarsko
Chráněná území ČR XI.