Krušné hory   Krušnohorsky myslet, žít a snít

Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít

03. února 2009 Přehrady, jezera

Oblasti: | Komentáře: zatím žádný | 2 294 x přečteno

Svítání na lepší časy – jezero Most


nové jezero V Česku vznikne nové jezero. Bude větší než Máchovo a svou plochou se zařadí k největším v zemi. Voda zalije vytěžený uhelný důl na místě, kde dříve stálo staré město Most. To zboural komunistický režim v 70. a 80. letech kvůli těžbě hnědého uhlí.Jezero, které dosáhne plochy 312 hektarů, se začalo plnit ze speciálního potrubí. Stačilo, aby v pátek vodohospodáři otevřeli stavidla. Lidé se v nádrži budou koupat do čtyř let. Plán je zajímavý i pro pamětníky původního města. Okolí jezera se totiž může stát znovu jedním z center společenského dění.

„Uvažujeme o tom, že by na břehu vyrostla nová čtvrť,“ říká náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Město se chystá vypsat na okolí jezera architektonickou soutěž.

Přípravné práce napouštění však začaly už před čtyřmi lety. Bylo potřeba nejdřív rozebrat a odvézt důlní techniku a utěsnit bývalé sloje, aby voda neprosakovala do podzemí. Musely se také zpevnit svahy, aby neujížděly.

Voda se odebírá z Nechranické nádrže na Ohři. Blíže sice teče řeka Bílina, ale její špinavá voda nevyhovovala.

„Do budoucího jezera vtéká každou vteřinu přes tisíc litrů vody. Vše je spočítáno a postaveno tak, že napouštět můžeme celoročně, bez ohledu na to, zda nepřijdou třeba velké mrazy. Omezení by nastalo jen při opravdu extrémních klimatických podmínkách,“ uvedl Petr Lenc, ředitel státního podniku Palivový kombinát Ústí.

Jeho podnik projekt jezera připravil a pracuje na něm. Do prostoru vznikajícího jezera je však zatím pro lidi vstup zakázán. Pořád jde o součást bývalého dolu Ležáky.

Jezero výrazně změní krajinu. Velká část obyvatel dnešního Mostu se bude moci na novou vodní plochu jezera dívat z okna, ze středu nynějšího města bude možné k nábřeží dojít pěšky.

Celý areál by měl v budoucnu patřit radnici. Rekreanti by si tam měli užívat pláží a další návštěvníci promenády a restaurací. Úctyhodná maximální hloubka 75 metrů nejspíš přiláká výpravy potápěčů.

Kousek dál má také vyrůst nová čtvrť města. Na břehu se také postaví pravoslavný kostelík i zmenšenina bývalého historického Mostu – tematický park s názvem MiniMost.

„Modely chceme postavit v měřítku 1 : 25. Budou představovat významné stavby zaniklého města, kostely nebo divadlo. MiniMost bude připomínat dnešní parky s modely, jaké lze najít třeba v Mariánských Lázních,“ popisuje záměr mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.
Pravoslavný kostelík už podle Sedláčkové připravují tesaři v Rumunsku a do Česka se pak přenese. Okolí jezera protkají cyklostezky.

I když se při pohledu na uhelnou pánev Mostecka zdá, že místo je navěky odsouzené k ošklivosti, ve skutečnosti už dnes v okolí Mostu najdete na místě bývalých dolů a výsypek třeba vinice nebo závodiště pro koně. O kus dál je známý autodrom.

Na první pohled nejde poznat, že se tam dříve dobývalo uhlí. Jezero Most nebude ani první vodní plochou, která vznikla na místě bývalého dolu. Vyznavači windsurfingu a jezdci na vodních skútrech si už oblíbili menší nádrž Matylda na druhé straně Mostu.

Krajináři, kteří vracejí sever Čech po dolování do původního stavu, už jedno jezero s plochou stovek hektarů založili v roce 2001 na Ústecku. Stále se napouští a „přibližuje“ k okraji Ústí nad Labem, jehož občanům bude sloužit k rekreaci.

Jezero se bude jmenovat Milada, i u něj vyroste zázemí pro plavce a cyklostezky. „Do úplného napuštění už chybí asi tři metry. Počítám, že konečné hladiny jezero dosáhne za dva roky,“ sdělil včera starosta nedalekých Chabařovic Jiří Záhořík.
Zdroj:MF Dnes

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Co by Vás mohlo zajímat
© 2024 Krušné hory Krušnohorsky myslet, žít a snít. Kontakt: krusnohorsky@krusnohorsky.cz